Ledovka proměnila dálnici ve vrakoviště

Počasí od rána trápí řidiče na mnoha místech Česka. Nejhorší situace byla ráno na dálnici D1, kde se na namrzlé vozovce stalo několik hromadných nehod. Na dvou místech musela být nejdůležitější dopravní tepna uzavřena. Náledí se podle centra dopravních informací tvoří také na Děčínsku a Trutnovsku, v Karlovarském, Libereckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji padá mrznoucí mrholení. Sněhové přeháňky, které přecházejí v déšť, hlásí celá Morava.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dopravní nehoda

dopravní nehoda | Foto: Ivan Babej

Na D1 byla nejkritičtější situace v oblasti Vysočiny. První nehodu zaznamenala policie kolem půl šesté na 71. kilometru, kde se střetlo pět automobilů. Během několika desítek minut se mezi 71. a 140. kilometrem stalo dalších 12 havárií.

Po hromadné havárii stála dálnice na 91. kilometru u Humpolce ve směru do Brna. Kolem 6:00 se srazil autobus, dvě dodávky a nákladní automobil na 84. kilometru ve směru na Prahu. Jedna osoba z autobusu utrpěla lehké zranění. Policie uvažovala o uzavření dálnice, dopravu však nakonec vedou přes parkoviště u hotelu Melikana. Tvoří se kolony.

Kolem půl sedmé havarovalo šest osobních aut na 140. kilometru dálnice ve směru na Prahu. Nehoda si nevyžádala žádné zranění. Dálnice zůstala průjezdná, provoz na místě havárie je však omezen. V opačném směru na 142. kilometru se srazil nákladní a osobní automobil. Hasiči vyprostili jednu zraněnou osobu.

U Průhonic na 10. kilometru směrem do Brna se na namrzlé vozovce srazilo šest automobilů. "Nehoda se obešla bez zranění, ale z důvodu odklízení následků byla na 10. kilometru dálnice hodinu neprůjezdná. V sedm hodin byl provoz obnoven," řekl tiskový mluvčí středočeské policie Pavel Truxa. V místě se dlouho po nehodě pohybovala kolona.

Další nehoda se stala na hlavním silničním tahu I/35 ze Svitav do Vysokého Mýta. Řidič slovenského autobusu bez cestujících dostal na silném náledí smyk, když před ním jedoucí autobus zabrzdil, poté přejel do protisměru a srazil se s nákladním automobilem. Při srážce byl řidič autobusu těžce zraněn, řidič nákladního vozu vyvázl s lehkým zraněním.

Vrstva čerstvě napadaného sněhu, ale především namrzající vozovky potrápily řidiče také v Olomouckém kraji. Situace byla složitá především na Jesenicku a Šumpersku. Podle cestářů, kteří nasadili do terénu veškerou techniku, je dnešek v této sezoně v regionu zřejmě nejhorší.

Také silnice v Královéhradeckém kraji byly od rána sjízdné pouze se zvýšenou opatrností, protože na území celého kraje pršelo či padalo mrznoucí mrholení. V Pardubickém kraji se na silnicích místy tvořilo náledí a v některých místech ležela vrstva sněhu do tří centimetrů.

Podobná situace panovala i v Karlovarském a Plzeňském kraji. Přestože silničáři vozovky ošetřili, varovali, že déšť může sůl spláchnout a na silnicích rychle namrzat. K opatrnosti silničáři nabádali řidiče, kteří zamířili do Šluknovského výběžku v Ústeckém kraji. Také zde vozovky zde namrzaly.

Ranní ledovka naopak nezpůsobila žádné větší komplikace na železnici. Vlaky jezdí na čas nebo jen s minimálním zdržením. "Ani na tradičně nejkomplikovanějším místě napříč Vysočinou první ranní vlaky jedou včas, a to včetně vlaků Eurocity, které spojují Prahu a Brno," potvrdil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Situace se s přibývající teplotou zlepšovala v celé republice.

Aktuální informace o dopravní situaci můžete zjišťovat na webu Zelené vlny anebo ze svých mobilních telefonů na wap.rozhlas.cz.

Lenka Rákosová, Martin Hromádka, Milan Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme