Legalizace prostituce má podporu vlády

Ministerstvo vnitra může začít chystat návrh průlomového zákona, podle kterého se nabízení sexuálních služeb stane profesí. Kontroverzní plán na legalizaci prostituce totiž získal podporu vlády. Vnitro navrhuje definovat prostituci jako výkon svobodného povolání. Kněžky lásky by měly odvádět státu daně a chodit na pravidelné lékařské prohlídky. Licence by jim měly vydávat úřady pověřených obcí. Poté, co návrh schválí vláda, jej posoudí sněmovna, kde již nyní budí rozporné reakce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prostitutka | Zdroj: AFP

Podle ministra vnitra Stanislava Grosse by tak byla stanovena jasná pravidla, za jakých podmínek lze sex za peníze provozovat. "S tím, že ale dojde k tomu, že nebude ohrožován veřejný pořádek, nebude pobuřování. Aby na ty, kteří nebudou podle těchto pravidel postupovat, byly sankce," řekl Radiožurnálu Gross.

Roční povolenku k poskytování sexuálních služeb za peníze bude vydávat obecní úřad a získají ji pouze ženy starší osmnácti let. Prostitutky budou živnostnice, budou tedy muset platit daně. Obecnímu úřadu zaplatí prostitutky za povolenku 2000 korun, navíc dostanou seznam míst, kde svou živnost provozovat nesmějí - například u škol, kostelů, nemocnic, sportovišť nebo silnic 1. třídy.

Pokud by prostitutka normu porušila, úředníci by jí mohli uložit až patnáctitisícovou pokutu. Zmizet by podle představ ministerstva vnitra měly i noční bary výlohami, v nichž ženy vystavují své vnady. Nevěstince by v budoucnu podle návrhu měly povolovat rovněž místní úřady, k tomu budou muset tyto podniky nabízet podobný komfort jako tříhvězdičkové hotely. Jejich majitelé pak budou povinni do obecních pokladen ročně odvádět až dvě stě tisíc korun.

Proti navrhovaným krokům jsou ale lidovci a občanští demokraté. Podle nich se prý ze státu stane vrchní pasák. "Podle mne je potřeba vždy si položit otázku zda policisté a příslušné orgány, které jsou k tomu zmocněny, dělají svojí práci teď dobře, a za druhé zda skutečně potřebujeme speciální zákon, zda by nám nestačily dílčí úpravy zákonů již existujících," míní poslanec ODS Ivan Langer má k navrhovaným změnám řadu výhrad.

Kněžky lásky jsou státním úředníkům trnem v oku nejen kvůli daňovým únikům. Problémem je i přenos pohlavních chorob. Návrh zákona usiluje rovněž o to, aby lidé nabízející sexuální služby chodili jednou měsíčně na lékařskou prohlídku. Na Karvinsku před časem proběhl rozsáhlý projekt, kdy hygienici zkontrolovali všechny erotické kluby. Jejich závěr byl potěšující. Všude dbali na bezpečný sex.

Šéfka krajské hygieny Helena Šebáková však připouští, že za peníze prostitutky na pravidla rády zapomenou. "Já si myslím, že ti lidé si uvědomují riziko přenosu. Pak tam sehrává roli i ta finanční stránka. Často je ta služba nějakým způsobem ohodnocena a potom se dává přednost tomu riziku nebo tomu zisku."

Autoři předlohy vycházeli při přípravě věcného záměru z podobných zákonů, které již fungují například v Rakousku či Německu. Připravovaný zákon je prvním legislativním opatřením od roku 1951, které se prostitucí v zemi zabývá. Zastaralou mezinárodní smlouvu navrhuje vnitro vypovědět. Dokument zavazuje signatáře například ke stíhání každého, kdo využívá prostituce druhé osoby, či provozovatele nevěstinců.

Markéta Kaclová, Lenka Šumová, Andrea Čánová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme