Legendární pilot František Peřina má pomník v Řepích

Silueta stíhačky Spitfire, z dílny sochaře Tomáše Havránka stojí od dnešního dne před základní školou v pražských Řepích, která nese jméno generála Peřiny. Pomník slavnostně odhalil předseda senátu Přemysl Sobotka, významné osobnosti armády a také váleční veteráni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Peřina má pomník před školou v pražských Řepích. Slavnostního odhalení pomníku se zúčastnil také armádní generál Tomáš Sedláček (na fotce). | Zdroj: ČTK

Generál František Peřina patřil k nejúspěšnějším československým pilotům v řadách RAF během druhé světové války. Jeho spolubojovník generál Tomáš Sedláček při slavnostním aktu připomněl, že stejně jako za druhé světové války, tak i dnes není svoboda samozřejmostí a je třeba ji chránit.

Přehrát

00:00 / 00:00

PEŘINA-PAMÁTNÍK.mp3

„Právě František byl jeden z těch, kteří se velkou mírou podílel na osvobození a na tom, že tady dnes můžeme svobodně dýchat a to by si měli mladí lidé uvědomit," připomíná generál Sedláček.

Základní školu František Peřina často navštěvoval a dětem vyprávěl o svých zkušenostech z války a života v emigraci.

Jan Herget, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme