Legendární železářství U Rotta by slavilo 170 let od založení

Je to přesně 170 let, co si Josef Rott otevřel v Praze později velmi známé železářství. Obchod byl svého času velkým pojmem a vyhledávaným místem nejen kutilů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Železářství | Foto: Tomáš Adamec

Železářství U Rotta vděčilo za svoji popularitu na tu dobu nebývalým množstvím zboží. Pokud jste tam nesehnali, co jste potřebovali, tak už pak jedině někde ze známosti. To bylo ale málo pravděpodobné.

Zpočátku přitom šlo o relativně malý obchod na Malém náměstí v Praze. Později se Josef Rott stěhoval naproti do vlastního domu U Tří bílých růží, prodejna se rozšiřovala a největší slávu zažila ve 30. letech minulého století.

Rott dodá vše

Majitelé obchodu pak skoupili dva okolní domy, rozšiřovali a budovali. A výsledek? Závod s heslem "Rott dodá vše" prodával 70.000 druhů a velikostí kovového zboží. Od kolečka do hodinek až po kompletní zařízení dílny pro každé řemeslo nebo továrnu, od jehly a náprstku po nejnáročnější výbavu pro nevěstu, domácnost či hotel. Od rybářské udičky po výbavu hokejového mužstva, roury, profilované tyče z ušlechtilých kovů, stavební potřeby, zařízení koupelen, nejmodernější přesné nástroje, elektrické přístroje a osvětlovací tělesa.

Ruku v ruce s tím šlo další heslo "Služba veřejnosti především". Obchod fungoval velmi moderním způsobem, byl rozdělený do 21 oddělení, vedených opravdovými odborníky, zaměstnával přes 170 lidí. Denně tam nakupovalo 2 000 zákazníků osobně a stejný počet obsloužili prodavači písemně.

Přežil znárodnění, nikoli řetězce

Dnes už ale železářství U Rotta v jeho tradiční podobě nenajdeme. Podnik sice paradoxně přežil dobu znárodnění, ale osudným se mu stal nástup kapitalismu. Expandujícím řetězcům už zkrátka nedokázal konkurovat.

A tak původní železářství U Rotta v domě s freskami od Mikoláše Alše roku 1996 definitivně skončilo. I když dnes najdeme některé nástupce, ale na jiném místě.
.

Milan Kopp, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme