Legislativní nouze je podle koalice nutná, opozice tento krok kritizuje

Opozice se včera úspěšně ubránila rychlejšímu projednávání důležitých úsporných zákonů, které potřebuje vláda pro to, aby udržela schodek státního rozpočtu na příští rok na úrovni 135 miliard korun. Podařilo se jí to s pomocí paragrafů jednacího řádu sněmovny. Rozpočet se začíná projednávat právě dnes. Kabinet se rozhodl, že požádá o vyhlášení stavu legislativní nouze. Opozice postup kritizovala a hrozí Ústavním soudem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna | Foto: Tomáš Adamec

Podle úřadujícího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky bylo rozhodnutí vlády zneužitím institutu legislativní nouze.: „Já se ptám, kde došlo k jakému zemětřesení, kdy byly velké povodně, co se změnilo oproti dnešnímu ránu, kdy se schválil program sněmovny a o stavu legislativní nouze a nikde nebyla ani jediná zmínka. Podle mě je to zneužití institutu legislativní nouze a jediný důvod je, že vláda se bojí kritiky ČSSD na půdě sněmovny,“ uvedl.

Sobotka také potvrdil, že jak použití stavu legislativní nouze, tak minimálně jedno z úsporných opatření, totiž snížení státní podpory stavebního spoření i pro už platné smlouvy, skončí u Ústavního soudu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Rádia Česko byli předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

Předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř ve vysílání Rádia Česko zdůraznil, že koalice se pokusila jít včera standardní cestou, ale když se podle něj ukázalo, že sociální demokracie není ochotná na jakoukoli diskusi přistoupit, bylo nutno postoupit k použití stavu legislativní nouze.

„My jsme se pokusili využít všech prostředků, které skýtá jednací řád, aby zákony byly schváleny s účinností od ledna 2011, ale ČSSD tomu zabránila. Dokonce obstrukční přestávkou. A je evidentní, že pokud nebudou přijaty tyto zákony s účinností od 1. ledna, a to se včera ukázalo postupem ČSSD, tak nemůže být - v parametrech jak je navržen – k 1. lednu schválen státní rozpočet a ČR hrozí závažná hospodářská újma,“ řekl Tluchoř.

Proti nařknutí z obstrukce se na Rádiu Česko ohradil místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. „My jsme se včera pohybovali v rámci jednacího řádu a vlastně šlo jen o to, aby se řádně projednávaly předlohy, které byly podány vládou velmi pozdě. Vláda se tady dostala do problému pouze proto, že odkládala předložení zákonů, které se týkají rozpočtu na dobu, kdy už ji nevycházejí dny,“ uvedl.

Premiér Petr Nečas se podivoval, proč sociální demokraté zablokovali projednávání zákonů se zkrácenými lhůtami, který by ale umožnil ve druhém čtení oponovat, podávat pozměňovací návrhy a případně hlasovat jasně proti.

„My jsme byli přístupni na zkrácení lhůt, ale ne tak, jak si představoval premiér Nečas a vláda, tedy způsob, který by neumožnil řádné projednání. Není pravda, že jsme nebyli ochotni diskutovat,“ dodal s tím, že ČSSD podle něj dává jasně najevo, že nemá v úmyslu blokovat přijetí státního rozpočtu.

Co se týče argumentů vlády, že pokud by se škrty nestihly přijmout do konce roku, hrozily by státu značné hospodářské škody, země by si pohoršila u zahraničních investorů a že existuje riziko zhoršení ratingu země, Zaorálek uvedl, že je to bublina, kterou vytváří vláda. „Ve skutečnosti chce situaci ujasnit a podle mě chce použít ještě staré složení Senátu ke schválení doplňovacích zákonů,“ uvedl Zaorálek.

„Kdyby ČSSD přistoupila na lhůtu 15 dnů, kterou jsme navrhovali, tak by padaly všechny argumenty, které pan Zaorálek říká. 15 dnů naprosto stačí na řádné projednání ve výborech, 15 dnů by eliminovalo možnost použití bývalého složení Senátu,“ řekl k tomu Tluchoř.

ÚS podmínky k vyhlášení legislativní nouze nepřezkoumává

Jak ve vysílání Rádia Česko upozornil Jan Kysela, ústavní právník působící na Právnické fakultě UK, legislativní nouze je spojována s tím, že buď jsou ohrožena základní práva a svobody občanů nebo bezpečnost státu nebo když státu hrozí značné hospodářské škody.

„Netvrdím, že je to přesně tato situace, ale je to patrně ten důvod, o který vláda opře svoji žádost. Pak je na sněmovně, aby posoudila, jestli takové podmínky dány jsou či ne. O to se v minulosti často vedly spory,“ uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stav legislativní nouze. Téma pro ústavního právníka působícího na Právnické fakultě Univerzity Karlovy Jana Kyselu na Rádiu Česko.

Opozice už upozornila, že se chce v této věci obrátit na Ústavní soud. Ten ale podle Kysely nemůže přezkoumávat, zda jsou podmínky k vyhlášení stavu legislativní nouze. „Protože institut legislativní nouze není institut ústavní, ale zákonný. Je to věc souhry mezi vládou a Poslaneckou sněmovnou,“ vysvětlil.


Předsedkyně PS zatím stav legislativní nouze nevyhlásila

Jak dnes z Poslanecké sněmovny informovala parlamentní zpravodajka Milada Richterová předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová stav legislativní nouze ještě nevyhlásila, protože vládní žádost ještě oficiálně nedostala.

„Očekává ji zítra a pak předpokládá, že legislativní nouzi hned v pátek vyhlásí. Ta, aby platila od 1. do 5. listopadu,“ dodala zpravodajka.

Tomáš Pavlíček, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme