Hamáček chce exhejtmana Haška v Legislativní radě vlády. Pirátovi Michálkovi vadí titul ze Sládkovičova

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček nominoval do Legislativní rady vlády bývalého jihomoravského hejtmana a někdejšího poslance Michala Haška. Informoval o tom Deník N. Návrh vládě předložil ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO). Proti je předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek, který v otevřeném dopise požádal premiéra Andreje Babiše (ANO), aby Hašek kvůli kontroverzní minulosti a nedostatečné odbornosti nebyl jmenován.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 14:04 1. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Hašek na mimořádném sjezdu ČSSD.

Michal Hašek | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Jan Hamáček Deníku N nominaci odůvodnil tím, že Michal Hašek je předsedou legislativní rady ministerstva zemědělství a má zkušenosti z regionální samosprávy. Na spolupráci s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (za ČSSD) se domluvil v létě.

Rekordních 463 milionů na odměnách za půl roku. Babišův kabinet překonal i Sobotkovu vládu

Číst článek

Podobně se vyjádřil i ministr spravedlnosti Kněžínek, podle kterého má Hašek pro výkon funkce také dostatečné vzdělání.

Pirát Michálek nicméně připomněl, že někdejší druhý muž ČSSD získal titul doktora práv na „pochybné vysoké škole v městečku Sládkovičovo na Slovensku, kterou v té době vedl slovenský sociálnědemokratický poslanec, který byl také konzultantem jeho práce“.

Hašek poté na základě veřejného zájmu slíbil, že zveřejní jak svoji rigorózní práci, tak i její oponentské posudky, ale nikdy tak neučinil. Práce se později na veřejnost dostala a podle pirátského poslance byly vzneseny pochybnosti o její kvalitě.

Nesouhlasim s nominaci Michala Haska do legislativni rady vlady. Tam maji sedet odbornici, ne byvaly politik Hasek s titulem ze Sladkovicovo, koncipient u trestne stihaneho Jansty, ucastnik lanskeho puce s fiktivni tiskovou mluvci za penize kraje.

12:13 – 01. 02. 2019

89 1430

Piráti si rádi hrají na kádrováky‘

Michálek také připomněl, že Hašek je koncipientem Advokátní kanceláře Jansta, Kostka.

„Ze zákona přitom vyplývá, že advokátní koncipient vykonává u advokáta nebo společnosti právní praxi, jejímž cílem je získat pod vedením a dohledem školitele znalosti a osvojit si zkušenosti potřebné k výkonu advokacie. Lze tedy úspěšně pochybovat o tom, že osoba vykonávající praxi pod dohledem školitele je odborně schopna být členem Legislativní rady vlády,“ poznamenal Michálek v dopise.

„Piráti si rádi hrají na kádrováky. Mám za sebou 11 let praxe v zákonodárném procesu v Poslanecké sněmovně, osm let praxe v krajské samosprávě včetně vedení Asociace krajů, kde jsem s pěti vládami řešil legislativu týkající se fungování krajských samospráv. Mám řádně vystudované pětileté denní studium na právnické fakultě v Brně (Mgr.) a rigorózní zkoušku na Slovensku (JUDr.). Bude na vládě ČR, jak návrh na moje jmenování do Legislativní rady vlády posoudí,“ reagoval Hašek.

Vláda bude moci odvolávat státní tajemníky. Koalice přehlasovala veto Senátu, pomohly SPD a KSČM

Číst článek

Lánský puč

Jakub Michálek rovněž zmínil kauzu s fiktivní tiskovou mluvčí Jihomoravského kraje Lucií Proutníkovou, jíž byla kontroverzní lobbistka Jana Mrencová.

Neopomenul zmínit i takzvanou lánskou schůzku, při níž se tehdejší členové vedení ČSSD Michal Hašek, Zdeněk Škromach, Jeroným Tejc, Jiří Zimola a Milan Chovanec po sněmovních volbách v roce 2013 tajně sešli s prezidentem Milošem Zemanem a pokusili se odstavit předsedu strany Bohuslava Sobotku od vyjednávání o vládě.

Sobotka akci, kterou označil za pokus o puč, ustál, Hašek kvůli tomu později odstoupil ze stranických funkcí.

Michal Hašek byl jihomoravským hejtmanem, předsedou Asociace krajů ČR, poslancem i statutárním místopředsedou ČSSD. Po sporech uvnitř strany a takzvaném lánském puči z vedení sociální demokracie i s několika dalšími lidmi odešel a zůstal řadovým členem. Před lety ho Miloš Zeman označil za svého přítele, Hašek je jeho neplaceným poradcem pro regionální rozvoj.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme