Ministerstvo zdravotnictví schválilo podávání léku ivermektin, ale pouze ve zdravotnických zařízeních

Ministerstvo zdravotnictví umožní zdravotnickým zařízením podávat pacientům s covidem-19 lék ivermektin podle uvážení lékaře. Jako experimentální léčba bude ale vyžadovat informovaný souhlas pacienta. Nemůže být součástí standardní péče. Úřad to v pátek oznámil v tiskové zprávě. Ministerstvo minulý týden povolilo používání jeho tabletové formy vyráběné v Bulharsku. Dostupný je jenom na lékařský předpis.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lék Ivermektin | Foto: Benoit Tessier | Zdroj: Reuters

„Léčba ivermektinem představuje v současné době experimentální léčbu bez dostatečného množství důkazů získaných metodami medicíny založené na důkazech, a nelze ji proto nyní považovat za součást standardní a standardizované odborné péče v léčbě pacientů s onemocněním covid-19,“ uvedlo ministerstvo. Rozhodnutí tak záleží na rozhodnutí konkrétního lékaře.

Podávat pacientům ho začala například Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, její lékaři odmítají kritiku léčiva. Nakoupili ho 10 000 balení. Varují ale před jeho užíváním bez konzultace s lékařem, při předávkování hrozí poškození orgánů.

S Petrem Koubským o léku, který budí emoce: Kdo může říct, že by po ivermektinu nesáhl, kdyby mu bylo zle?

Číst článek

„Zároveň je ale nutné dodat, že dosud neexistují dostatečné důkazy o prokazatelně kladném vlivu ivermektinu na léčbu onemocnění covid-19,“ uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Sám dříve řekl, že by si ivermektin nevzal.

Odborníci odkazují na nedostatečné ověření účinků léku v klinických studiích. Zatím největší kolumbijská studie na 400 pacientech zlepšení proti pacientům s placebem neprokázala. Jsou proto potřeba další výzkumy.

Z léku ivermektin se stalo i politické téma, v mnoha příspěvcích se jím tento týden zabývali i poslanci. Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli na sociálních sítích doporučoval lék distribuovat praktickým lékařům. Například Fakultní nemocnice v Motole ale na facebooku uvedla, že „žádné veterinární přípravky pacientům podávané nejsou a nebudou“.

Účinnou látku ivermektin obsahuje v Česku registrovaný lék ve formě masti na kožní onemocnění, obsahují ho i veterinární léky proti parazitům. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme