Lék na klouby s pečetí ministerstva zdravotnictví? 'Důrazně se distancujeme.' Falešný je i rozhovor s lékařem

Prodejce nabízí na internetových stránkách s oficiální hlavičkou ministerstva zdravotnictví speciální krém na bolesti zad, kloubů a špatný krevní oběh. Na webu jeho účinky vychvaluje lékař motolské nemocnice Ivan Landor. Ten se ale ohradil, že žádný takový rozhovor nedělal.

Původní zpráva Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prodejce nabízí speciální krém na bolesti zad na internetových stránkách s oficiální hlavičkou ministerstva zdravotnictví

Prodejce nabízí speciální krém na bolesti zad na internetových stránkách s oficiální hlavičkou ministerstva zdravotnictví | Zdroj: Český rozhlas

Ministerstvo zdravotnictví ani zmíněný lékař krém nepropagují, zjistil Radiožurnál. Motolská nemocnice na svém twitterovém účtu uvedla, že se od reklamy distancuje a celý rozhovor s profesorem Landorem je smyšlený.

Těžce nemocní zřejmě přijdou o inovativní léky. 'Ušetříme až 2,5 miliardy,' tvrdí ministerstvo

Číst článek

Na stránkách je sice uvedeno, že krém je nabízen v rámci ukončení státního programu pro boj proti onemocnění pohybového aparátu. Jenže i to má háček. Žádný takový program neexistuje.

„Ministerstvo se důrazně distancuje od obsahu internetových stránek, nezadávalo ani průzkum, které stránky prezentují. V naší gesci neexistuje ani žádný státní program, o kterém ten falešný web píše,“ okomentovala kauzu pro Radiožurnál mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová. Mluvčí dodala, že resort zvažuje další právní kroky a obrátil se také na Státní zdravotní ústav.

Celý případ je zatím na úplném začátku. Státní zdravotní ústav o kauze ví, zatím ale čeká, až oficiálně dostane všechny podklady. V těchto případech ale postupuje stejně. Řeší, jestli je výrobek skutečně léčivý.

Aby se u nás mohl prodávat jako lék, musí být zaregistrován. Když není, předá to ústav příslušnému orgánu. V případě zmiňovaného krému by věc řešil krajský úřad, u kterého je prodejce zapsán.

'Hluchoněmí' podvodníci, kteří vybírají od lidí peníze, se přesouvají z centra Prahy na periferii

Číst článek

Navíc to vypadá, že distributorem je společnost sídlící v Panamě. A to celou věc podle mluvčí Státního zdravotního ústavu Lucie Přinesdomové komplikuje.

„Musíme zahájit správní řízení o povaze toho výrobku. K tomu potřebujeme účastníka řízení, který v těchto případech většinou chybí. Ty zásilky jsou totiž zpravidla zasílány ze třetích zemí, nejsou označené odesílatelem vůbec nebo případně odesílatel žádným způsobem nereaguje na naše výzvy,“ řekla mluvčí Radiožurnálu.

Radiožurnál se snažil získat i vyjádření firmy, která výrobek nabízí. Kontakt se ale nepodařilo dohledat. O firmě je zřejmé jen to, že byla založena v roce 2007, sídlí v Panamě a v Česku nabízí několik dalších léčivých přípravků.

Kristýna Křupková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme