Lék proti Schmallenbergskému viru bude možná už na jaře

Možná už na jaře příštího roku může být na trhu lék proti Schmallenbergskému viru. O možnost výroby se přihlásila jedna z farmaceutických společností. Požaduje od chovatelů více informací a také těla uhynulých zvířat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ovce kamerunská | Foto: ZOO Ostrava, Pavel Vlček

Lék na nákazu zatím není. Proti nákaze prý, podle státní veterinární správy, stačí používat insekticidy.

Schmallenbergský virus teď děsí všechny chovatele v České republice. Nákaza totiž způsobuje deformaci plodu u ovcí, koz a skotu. Nemoc roznáší komáři v letním období.

Přehrát

00:00 / 00:00

Více informací o Schmallenbergském viru přináší reportérka Andrea Strohmaierová

Farmářům pak klesá počet kusů ve stádě a nemůžou zvířata prodávat. V České republice kontroly objevily nákazu zatím na dvou farmách v Jihočeském kraji v Mošné na Prachaticku, a druhou v kraji Karlovarském v obci Smolná na Kraslicku.

Nakažení ovce přitom nejde nijak zjistit. „Virus se dostane na plod pouze mezi 28. a 56. dnem těhotenství ovce. Kdyby ji napadl komár dříve nebo později, tak by se to na plodu ani neprojevilo,“ říká bača Martin Smatana.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního Interview Radiožurnálu byl Josef Duben ze Státní veterinární správy

Podle vedoucího zemědělské výroby Lubomíra Smatany by Schmallenbergský virus neměl ale ohrozit prodej zvířat, protože je naplánovaný až na jaro příštího roku, a to by mělo být vše v pořádku.

Ve Smolné zatím uhynulo 50 procent všech mláďat. Počet se ale může navýšit. Jehňata mohou zamřít i po narození. Vady totiž můžou být i skryté.

V Česku se objevil Schmallenbergský virus. Deformuje mláďata ovcí, skotu a koz

Číst článek

Andrea Strohmaierová, Jan Herget, Simona Bartošová, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme