Lékař Barták půjde za znásilnění na 14 let do vězení. Soud odmítl, že by šlo o spiknutí

Městský soud v Praze uznal lékaře Jaroslava Bartáka vinným ze znásilnění asistentek a poslal ho na 14 let do vězení. Podle spolumajitele pražské modřanské polikliniky jde o spiknutí. To soud odmítl. Verdikt není pravomocný, Barták se na místě odvolal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud vynesl rozsudek v kauze lékaře Bartáka | Zdroj: ČTK

Lékař Jaroslav Barták byl soudem uznán vinným ze všech skutků - znásilnění, vydírání, nedovolenou výrobu omamných látek, sexuálního nátlaku a nebezpečného vyhrožování.

Celkem má Jaroslav Barták na svědomí 14 trestných činů na 11 postižených - 10 bývalých asistentkách a matce jedné z nich. Na té jediné se přitom nedopustil sexuálního násilí. Zákon v takovém případě umožňuje zvýšit trestní sazbu o třetinu, což státní zástupkyně navrhla a soud jí vyhověl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem večerních Ozvěn dne byla Zdena Prokopová, místopředsedkyně občanského sdružení Rosa - centra pro týrané ženy

„Nedovedeme si představit, na jaký jiný případ by takové ustanovení trestního zákona mělo dopadnout než na případ, kdy je odsuzován pachatel právě pro 14 takových trestných činů,“ zdůvodnil předseda senátu Stanislav Králík.

Barták byl z výše trestu viditelně zaskočený. Podle reportéra ČRo, který soudní líčení sledoval, lékař slovy svých advokátů počítal maximálně s podmínkou.

V jednací síni se přitom choval zcela jinak než v jiné dny, kdy probíhalo hlavní líčení. Dřív sršel různými historkami, dával k dobrému setkání s nespočtem vlivných lidí - od hodnostářů Vatikánu až po vysoké policejní a ministerské úředníky. Na úplný závěr se ale omluvil své bývalé ženě za nevěru a svým dětem vzkázal, ať rozhodně nejdou v jeho stopách.

Barták se považuje za oběť spiknutí. Sex byl prý dohodnutý

Vynesení rozsudku předcházely dlouhé závěrečné řeči. Státní zástupkyně za prokázané označila sexuální útoky Bartáka na 10 dívek. Vzhledem k počtu Bartákových obětí navrhla soudu využít mimořádného zvýšení trestní sazby o třetinu a jako přijatelný označila trest 15 let.

Svého práva se k průběhu procesu vyjádřit využili také čtyři Bartákovi advokáti k obšírným závěrečným řečem. Označili skutky svého klienta za neprokázané a navrhovali ve všech bodech zproštění obžaloby.

Sám obžalovaný ve svém posledním výstupu zopakoval, že jeho trestní stíhání je výsledkem spiknutí. Poznamenal, že je obdobou případu Dominiquea Strausse-Kahna, bývalého předsedy Mezinárodního měnového fondu, který byl pokojskou newyorského hotelu obviněn ze sexuálního útoku. Soud ale jeho obhajobu odmítl.

„Já jsem samozřejmě o této své Achillově patě (ženách) věděl. Čekal jsem, že to bylo využito a zneužito, ale v nejhorším snu mě nenapadlo, že by to mohlo mít těchto strašných rozměrů. Že by mě někdo takovým spiknutím mohl udolat přes ženy,“ řekl Barták.

‚Odstrašující případ‘

Zdena Prokopová, místopředsedkyně občanského sdružení Rosa - centra pro týrané ženy, považuje trest pro Jaroslava Bartáka za adekvátní. Případ je podle ní výjimečný tím, že v něm figurovalo tolik žen. Podobné situace by prý ale měly znásilněné ženy řešit dříve, než dorostou do takovýchto rozměrů:

„Myslím si, že by to mělo být varující pro mladé ženy, nebo vůbec pro ženy, které se dostanou do takovéto situace. Především díky tomuto mediálnímu zájmu. Měly by být velice opatrné, dát si určitou hranici a všímat si toho, kdy už začínají první znaky nějakého sexuálního zneužívání. V těchto případech si myslím, že je dobré nečekat a skutečně se obrátit o pomoc.

Prokopová doufá, že bude mít kauza odstrašující důsledky. Znásilněné ženy se prý totiž často bojí tyto případy ohlásit: „Ty ženy měly pocit, že pan doktor Barták je nedotknutelný, že má tolik známostí. Jistě byly ochromeny strachem.“

Soud vynesl rozsudek v kauze lékaře Jaroslava Bartáka | Foto: Filip Jandourek

Bartákův případ vyplul na povrch předloni v létě, kdy lékař odjel na služební cestu na Filipíny se svou 22letou asistentkou Lucií. Zasahovat tehdy musel na žádost ministra zahraničí český velvyslanec Josef Rychtar, který pak ženu před Bartákem ukryl.

S jednou ze svých asistentek si Barták dokonce zahrál nesmlouvavého kardinála v erotickém filmu, který se natáčel na vatikánské nunciatuře v Praze. Sám sebe lékař označil za liberálního katolíka, což mu prý dovolovalo svou bývalou manželku s dívkami podvádět. Sex s ním prý měly dohodnutý už v pracovní smlouvě. Nic takového se ale během hlavního líčení neprokázalo.

O závěr procesu s lékařem Jaroslavem Bartákem byl u veřejnosti velký zájem. Dokonce kvůli tomu byly na dnešní líčení rozdávány vstupenky. Přeplněná malá místnost je také možná důvodem, proč uprostřed dlouhého vyhlašování rozsudku zkolabovala jedna z přísedících. Čtení proto bylo asi na 20 minut přerušeno a v jednací síni musela zasahovat záchranná služba.

Kvůli násilí na mladých ženách už také Barták jednou před soudem stál. V prosinci 2007 údajně brutálně zbil svou asistentku. Žena u soudu přijala odškodnění.

Martin Drtina, Martin Křížek, Matěj Skalický, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme