Na Moravě se koronavirem nakazili dva lékaři. Jejich pacienti i kolegové jsou v karanténě

V sobotu byly v Česku potvrzeny dva případy nákazy koronavirem u lékařů. První operoval na urgentním příjmu Fakultní nemocnice v Olomouci a druhý v Břeclavi na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. Obě nemocnice nyní testují jejich kolegy a pacienty, kteří s nimi přišli do styku. Celkem bylo v Česku v sobotu nakažených 189 lidí.

Olomouc/Břeclav (Aktualizováno: 23:02 14. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fakultní nemocnice v Olomouci | Zdroj: Fakultní nemocnice Olomouc

Podle informací České televize přišel lékař z olomoucké fakultní nemocnice do kontaktu s 50 až 60 pacienty a 30 zdravotníky. V karanténě bude také sedm jeho rodinných příslušníků a přátel. Příznaky se u lékaře objevily v noci na sobotu. Do té doby po návratu z dovolené odsloužil dvě směny. Nemocnice musí kvůli karanténě zdravotníků přesunout pracovníky z jiných oddělení a zruší některé operace.

„Testy vyšly pozitivně a děláme standardní opatření, čili izolujeme personál i pacienty, kteří byli v kontaktu a půjdou do karantény,“ potvrdil pro iDnes.cz ředitel nemocnice Roman Havlík. „Lékař pracoval na urgentním příjmu. Ti, co s ním byli v kontaktu se dohledávají, berou se jim odběry a půjdou do karantény,“ dodal.

Testování začalo

Ředitel nemocnice ve Slaném: Nechali jsme si ušít látkové roušky, sami si mícháme dezinfekci

Číst článek

iDnes.cz dále píše, že nemocnice předčasně začala s testováním, které bylo původně plánované na pondělí. V sobotu dopoledne však vedení nemocnice povolalo zaměstnance laboratoře, kteří začali od dvou hodin odpoledne testovat první vzorky.

„Vznikla akutní potřeba v rámci zhoršující se situace. Vycházíme vstříc požadavkům z terénu. Začneme testovat dnes odpoledne první vzorky a zítra budeme pokračovat,“ uvedl v sobotu pro server ředitel nemocnice Havlík.

Nemocnice podle ředitele může otestovat jen limitované množství vzorků. Přes víkend očekává zpracování 100 testů a v pondělí mají dorazit další vzorky. Nemocnice se však zřejmě neuchýlí k dříve plánovanému testování zájemců, kteří si přejí otestovat bez zřejmých příznaků nákazy.

V sobotu odpoledne byl potvrzen koronavirus i u lékaře v Břeclavi v Jihomoravském kraji. Jde o slovenského občana, který do Česka jezdí za prací. Lékař pracuje na anesteziologicko-resuscitačním oddělení (ARO) a hygienici v současnosti testují všechny jeho kolegy. Provoz břeclavské nemocnice by nález neměl výrazněji ovlivnit, protože lékaři na ARO nosí permanentně ochranné prostředky.

9 nebo 21 případů?

V Olomouckém kraji přibyly proti pátku dva případy nákazy novým typem koronvairu, celkem je jich v kraji devět. V sobotu to řekla epidemioložka Růžena Halířová z olomoucké hygienické stanice. Jde o dva muže z olomouckého okresu, oba jsou v domácí karanténě, uvedla Halířová. Hejtman Olomouckého kraje však na svém facebookovém profilu v sobotu oznámil, že potvrzených případů je v kraji již 21.

Soukromé testy na koronavirus neprovádíme, zní z laboratoří, které lidem doporučují Vojtěch i Babiš

Číst článek

Osmým případem je muž ročník 1934, devátým nakaženým je muž ročník 1991. Hygienici nyní zjišťují, s kým byli v kontaktu. Ráno hygiena evidovala 86 lidí, u kterých se v kraji dělaly testy na onemocnění Covid-19, od té doby jich však podle Halířové přibylo.

První potvrzený případ nákazy koronavirem byl v Olomouckém kraji oznámen v úterý. Virus byl zjištěn u muže z Japonska žijícího v Olomouci, který byl na služební cestě v Británii a zastavil se v Mnichově. Potvrzen byl později také u manželského páru z Litovle na Olomoucku, který byl lyžovat v Itálii. Ve středu byl do statistik nakažených zapsán šestatřicetiletý muž z Přerovska. Také on pobýval v Itálii. Ve čtvrtek byla oznámena infekce u ženy z Litovelska.

onz, hag, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme