Lékařce hrozí stíhání za neohlášení TBC

Až rok vězení hrozí pětatřicetileté lékařce z pražské vinohradské nemocnice, která vyšetřovala Slováka, jenž po několika dnech zemřel na vysoce nakažlivou formu plicní tuberkulózy. Policie ji podezřívá z toho, že z nedbalosti nesplnila ohlašovací povinnost, a nezabránila tak dalšímu možnému šíření této nakažlivé nemoci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vinohradská nemocnice

Jak Radiožurnálu řekla Eva Miklíková z pražské policejní správy, trestní stíhání bude s největší pravděpodobností zahájeno. Policie v současné době ještě čeká na stanoviska hlavního hygienika a vinohradské nemocnice. "Po jejich získání policie s největší pravděpodobností trestní stíhání proti zatím jedné osobě zahájí". Za nesplnění ohlašovací povinnosti v případě takto nakažlivé choroby může být lékařka podle Miklíkové potrestána odnětím svobody až na jeden rok nebo peněžitým trestem.

Šestatřicetiletý Slovák byl na Vinohradech vyšetřen čtyři dny před smrtí a lékařka mu doporučila další odborné vyšetření v jiné nemocnici.

Prezident České lékařské komory David Rath na základě dostupných údajů usuzuje, že lékařka postupovala správně. Podle něj se musí nejprve zjistit, zda vůbec mohla mít podezření, že se jedná o závažné infekční onemocnění. Stejnými příznaky jako tuberkulóza se totiž projevuje i rakovina plic, u níž žádné nebezpečí pro okolí nehrozí.

Jaroslav Hausdor, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme