Lékaře nemůžeme trestat za neposkytnutí nabízené péče pacientovi, rozhodl Ústavní soud

Ústavní soud se v úterý zastal lékaře potrestaného podmínkou za to, že neposkytl pomoc své dlouhodobě nemocné matce. Ta ji ale výslovně několikrát odmítla. Po převozu do nemocnice zemřela po 14 dnech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud v Brně (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Obecné soudy však dospěly k závěru, že lékař měl i přes opakované odmítání své matce pomoci. Ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková je však přesvědčená, že není možné někoho léčit proti jeho vůli. Podle soudkyně by to znamenalo zásah do jeho osobnostních práv.

„Každý svéprávný dospělý člověk má právo odmítnout lékařskou péči a lékař musí toto odmítnutí respektovat. To jsme aplikovali i na oblast trestního práva. My jsme závěrem tedy řekli, že lékař nesmí být potrestán tehdy, pokud neposkytne lékařskou péči v případě, kdy jí pacient odmítl,“ sdělila Českému rozhlasu Šimáčková.

Příčinou ženiny smrti byl hnisavý zánět plic. Při převozu do nemocnice měla proleženiny, hnisavé rány, byla nepohyblivá a dehydrovaná. Případem se opět musí zabývat Obvodní soud pro Prahu 3.

Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme