Lékaři a experti na drogy navrhují, aby konopí mohli beztrestně užívat jen nemocní

Nemocní by se mohli léčit konopím, aniž by jim za to hrozilo vězení. S návrhem přišli lékaři a experti na drogy, které angažoval Úřad vlády. Cílem pracovní skupiny je najít hranici mezi tím, kdy člověk užívá konopí pro léčebné účely a kdy nikoli.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie odhalila pěstírnu konopí na Vlašimsku

Policie odhalila pěstírnu konopí na Vlašimsku | Foto: Karel Chlumec

Odborníci totiž chtějí navrhnout, aby konopí mohli užívat jen nemocní, kterým může rostlina pomoci. Pro ostatní by byla její konzumace stále trestná.

Experti teď řeší, kdo by marihuanu pro pacienty pěstoval a prodával a jak by se takové opatření právně vyřešilo. Konečné znění návrhu by měl mít premiér na stole do konce tohoto roku.Skupina se poprvé sešla v polovině září. Stanovila si jasný cíl - do konce roku vypracovat konkrétní návrh, který určí podmínky beztrestného užívání konopí pro léčebné i výzkumné účely.

Přehrát

00:00 / 00:00

Záměr povolit konopí pro léčebné účely popisuje redaktor Nikola Bojčev

„Pokud to bude kvalifikováno odborně, budou upraveny zákony a bude zabráněno možnému zneužití, bude míra shody v komisi vysoká,“ předpokládá děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Se žádostí o definování stavů a diagnóz, kde by taková léčba připadala v úvahu, se hodlají obrátit na odborné lékařské společnosti. Budou chtít také ověřené důkazy o léčivých účincích konopí.

Některé země už konopí k léčebným účelům využívají. Šanci mohou dostat například lidé s roztroušenou sklerózou nebo Parkinsonovou nemocí. Mnozí pacienti o možnosti léčit se konopím vědí, často podstupují nedůstojné martýrium a shánějí výtažky z konopí nebo si ho sami pěstují, přestože jim hrozí potyčky se zákonem. I kvůli tomu existuje petice za legalizaci konopí.

„Mám těžké spasmy, ráno jsem opravdu ztuhlá jako prkno, ale jakmile si vykouřím krátkou a tenkou cigaretu konopí, tak se krásně uvolním a to mi umožňuje cvičit. Cvičení je u roztroušené sklerózy velice důležité,“ uvádí Martina Kafková, která s roztroušenou sklerózou bojuje přes deset let. A konopí si prý přidává i do jídla.

Výrobky, které obsahují více než 0,3 procenta účinné látky THC, jsou v Česku nelegální. Na lékařský předpis už je dostupný lék Sativex s výtažkem z konopí.

Květa Moravcová, Nikola Bojčev, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme