Lékaři apelují na VZP; řešením i nucená správa

Česká lékařská komora přitvrzuje kritiku Všeobecné zdravotní pojišťovny. VZP se totiž stále více opožďuje v platbách za zdravotní péči a pro soukromé lékaře už začíná být tato situace neúnosná. Dostávají se do finančních problémů a musejí si sami brát překlenovací úvěry, aby udrželi své praxe.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

v ordinaci | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Prezident komory David Rath dnes pojišťovnu vyzval k urychlené nápravě tohoto stavu - pokud se tak nestane do dvou měsíců, obrátí se komora na ministerstvo zdravotnictví s požadavkem, aby proti VZP zahájilo správní řízení.

"Cílem správního řízení by mělo být zjednání nápravy, které v krajním případě může spočívat v uvalení nucené správy na VZP a výměně ředitelky VZP za někoho schopnějšího, kdo si s řešením těch problémů bude vědět rady, zdůraznil Rath."

Podle Ratha komora lékařů uvažuje i o podnětu k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. VZP prý vytváří vůči partnerům nerovné podmínky: některým nemocnicím navyšuje platby, takže mohou zvyšovat výkonnost o desítky procent, zatímco jiným drží pevný rozpočet.

Mluvčí VZP Jiří Suttner kritiku odmítl s tím, že urychlení plateb není v rukou pojišťovny. Podle něj jde o systémový problém, na kterém se do značné míry podílejí vyhlášky ministerstva zdravotnictví. Těmi ministerstvo ovládá až 80 procent výdajů zdravotních pojišťoven.

Ve sporu se zdravotními pojišťovnami ministryni zdravotnictví Miladu Emmerovou včera podpořil premiér Jiří Paroubek. Stabilizace zdravotnických financí závisí podle něho do značné míry na zdravotních pojišťovnách. Paroubek chce se zástupci pojišťoven jednat ještě před 26. zářím, na kdy je plánována schůzka ministryně s pojišťovnami, nemocnicemi a lékaři. Předseda vlády zároveň vyzval všechny účastníky systému k zodpovědnosti.

Milan Kopp, Pavla Dluhoschová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme