Lékaři asi přidáno nedostanou, řekl Heger po schůzce s Nečasem

Ministr zdravotnictví Leoš Heger dnes mluvil s premiérem Petrem Nečasem o plánované hromadné výpovědi lékařů z nemocnic. Prý už zvažuje odchod skoro polovina nemocničních doktorů. Heger ale řekl, že nevidí žádnou cestu, jak lékařům vyhovět.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) | Foto: Tomáš Adamec

O vzniklé situaci ve zdravotnictví podle svých slov premiéra informoval. „Vyslechl si můj postoj, že nevidím žádnou cestu, jak vyhovět lékařům na přidání mezd v příštím roce. Akceptoval to. Budeme tento týden v pátek ještě jednat na tripartitě o situaci ve zdravotnictví. Zatím jsme nepřijali žádné definitivní stanovisko,“ řekl Heger.

Podle Nečase by řešení mělo najít ministerstvo zdravotnictví. „Samozřejmě, že lékaři z České republiky odcházeli a odcházejí nadále. To je ale přirozené a děje se to ve všech zemích. Jde o míru těchto odchodů a především jde o to, aby pokračovaly reformní kroky, které jsou základním zdrojem získání prostředků, které pak mohou jít i na platy lékařů a ostatního nelékařského zdravotnického personálu,“ řekl premiér.

Heger poznamenal, že situace ve zdravotnictví je vážná. Plánovaný odchod lékařů do zahraničí nebo do soukromých praxí by podle něj mohl narušit péči o pacienty. Ministr zdravotnictví nicméně popřel informaci, která proběhla všemi médii, že kdyby odešla víc než polovina doktorů, rezignuje.

„Já jsme to říkal, než se to rozšířilo v médiích jako vážná informace, trošku v nadsázce. Protože si myslím, že situace zdaleka neodpovídá takové katastrofě, aby musela odejít polovina lékařů. To bych pokládal za naprosto absurdní.“

Výzvou Děkujeme odcházíme lékaři bojují za to, aby se základní plat doktora zvedl podle jeho kvalifikace na jeden a půl až trojnásobek průměrného platu. Žádný z lékařů zatím výpověď nepodepsal. Šéf lékařského odborového klubu Martin Engel tvrdí, lékaři začnou dávat výpovědi příští týden.

Václava Marešová, Lenka Jansová, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme