Lékaři by měli dostat od dubna za péči o nemocné více peněz

Lékaři dostanou od příštího měsíce více peněz na léčbu svých pacientů. Umožní to novela úhradové vyhlášky, kterou má ještě schválit Poslanecká sněmovna. Lékaři nám také budou moci předepsat více léků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

v ordinaci | Foto: Věra Luptáková

Novela vyhlášky ruší některé regulace - lékaři nám tak mohou poskytnout více péče a předepsat více léků. Pacient také bude moci využít i dražší, pojišťovnou hrazenou léčbu. Jeho lékař ale musí zdůvodnit, že jinou možnost péče nemá. Podle ministra zdravotnictví Davida Ratha se to týká i zdravotních pomůcek.

"Jako třeba invalidní vozíky, protézy a další věci, tak zdravotní pojišťovny jsou povinny od těch regulací upustit, tudíž to zdravotnické zařízení se nemusí bát, že by bylo za to sankcionováno."

Úhradovou vyhlášku kritizovala lékařská sdružení i pacienti. Její novela je kompromisem. Ladislavu Knajflovi ze Sdružení privátních ambulantních chirurgů ale vadí, že neposkytuje rovné podmínky všem odborným lékařům. Navíc podle něj podceňuje roli pacienta.

"Mrzí nás jenom, že černého Petra opět máme v ruce my, protože je poněkud stranou role pacienta, a pacient by měl být stejným účastníkem jednání."

Novela také zvýší platby státních pojištěnců. Za důchodce, děti a nezaměstnané dostanou pojišťovny do konce roku o čtyři miliardy korun více.

Marika Táborská, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme