Lékaři chtějí, aby jim Heger potvrdil zvýšení platů pro příští rok

Lékaři hodlají bojovat za zlepšení pracovních podmínek a růst platů v příštím roce, které byly dohodnuty po protestní akci Děkujeme, odcházíme v memorandu s ministerstvem vnitra. Doktoři se teď obávají, že úřad dohodu nesplní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékařští odboráři umístili před ministerstvo zdravotnictví odpočítávání času pro ministra Hegera

Lékařští odboráři umístili před ministerstvo zdravotnictví odpočítávání času pro ministra Hegera | Zdroj: ČTK

Před sídlo ministerstva na pražském Palackého náměstí proto postavili figurínu doktora Exoda. Na ni instalovali digitální hodiny, které budou odpočítávat, do kdy se má k plnění dohody vyjádřit ministr Leoš Heger.

„V případě, že by zde byl odklon od plnění memoranda, jsme připraveni se o to splnění vzít za každou cenu. Vytvořili jsme krizový štáb, kde jsou zástupci všech lékařských profesí – jak lékařů, tak sester. Je to zhruba 14 dní, to znamená do půlnoci ze 4. na 5. listopadu, které dáváme panu ministrovi, aby se na rovinu a jasně vyjádřil, jak to zamýšlí s plněním memoranda,“ upřesnil předseda lékařského odborového klubu Martin Engel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéf lékařských odborů Martin Engel přesně stanovil ultimátum

Před ministerstvem se sešlo jen pár členů Lékařského odborového klubu a sestry z Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče. Před polednem už nikdo na Palackého náměstí nebyl.

Heger se na odboráře podívat nepřišel. Ministerstvo ale dnes potvrdilo, že slib splní a přidá nemocnicím na platy v rámci úhradové vyhlášky – tedy plateb za péči příští rok.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel královéhradecké nemocnice Roman Prymula varuje před nárůstem výdajů zdravotnických zařízení

„Politická vůle je zcela stoprocentní a my vyvineme veškeré úsilí, abychom to memorandum naplnili. Samozřejmě v tom memorandu to bylo napsáno pro letošní rok, pro příští rok je to podmíněno zvyšující se efektivitou,“ tvrdí Heger.

„Jsme v tomto ohledu optimističtí, myslíme si, že by se prostředky pro navýšení měly najít v systému. Díky schváleným reformním zákonům by některá opatření měla přinést úspory a další část prostředků by měla vzniknout zvyšováním výběru ve zdravotních pojišťovnách. Ale v tuto chvíli ještě nemáme přesná čísla, protože nebylo ukončeno třetí finanční čtvrtletí,“ přiznává mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Pro většinu nemocnic v Česku může být navýšení mezd za současných podmínek obrovským problémem. Například v královéhradecké fakultní nemocnici musí už teď počítat s tím, že plánované navýšení daně z přidané hodnoty bude znamenat téměř 80 milionů korun, které nemocnici nikdo nedá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Lékařského odborového svazu Martin Engel a mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň hovořili k navyšování platů ve Světě o jedné

Ředitel nemocnice Roman Prymula ale s navýšením mezd počítá: „Myslím si, že určitě k nárůstu dojde, ale jestli to bude celých 10 procent, bych opravdu nechtěl spekulovat.“

„Problém může nastat, pokud dostaneme příkaz z ministerstva, že musíme garantovat 10 procent. Pak to budeme muset udělat, podepíše se to ale na finančním zdraví jednotlivých nemocnic a mám vážnou obavu, že v tomto případě by naprostá většina lůžkových zdravotnických zařízení spadla do mínusu,“ upozornil.

Ještě však podle něho není jasné, jestli se bude počítat 10 procent z tarifního platu nebo z celého objemu mzdových prostředků zdravotnických pracovníků.

„Když to sečteme, tyto dva náklady – DPH a navýšení mezd – bude pro nás znamenat kolem 200 milionů korun,“ řekl Radiožurnálu.

Ministerstvo: Ti, za kterými nechodí pacienti, nedostanou více peněz

Ministr Heger minulý týden přiznal, že zřejmě ne všechny nemocnice budou mít na navýšení mezd peníze. Tento týden řekl, že v připravované úhradové vyhlášce zohlední navýšení platů v nemocnicích i dopady daně z přidané hodnoty.

„To pro nás není dostatečná záruka. Je tam vidět snaha, že by si to měly jednotlivé nemocnice řešit samy. To je pro nás nepřijatelné a žádáme centrální řešení. Není možné to nechat na eventuální libovůli ředitelů,“ oponuje Engel.

Podle Sršně však ministerstvo nemá prostředky na dotování nemocnic, které by měly s navýšením platů problém. „Všichni, kteří chtějí zvýšení platu, se musí podílet na tom, aby ekonomicky spolupracovali se svým zaměstnavatelem. Od příštího roku se přestane platit paušálem, ale nemocnice budou dostávat peníze za to, jakou práci odvedou. Do nemocnic, kam nechtějí pacienti chodit, nepůjdou peníze, a lidé, za nimiž pacienti nechtějí chodit, nebudou dostávat více peněz,“ shrnuje.

V pondělí odboráři oznámí, jak se doktoři zachovají v případě nesplnění memoranda a jestli budou opět hrozit hromadnými odchody do zahraničí.

Lenka Jansová, Jakub Šídlo, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme