Lékaři dnes mají poslední šanci prosadit si více peněz od pojišťoven

Lékaři dnes mají poslední šanci prosadit si u zdravotních pojišťoven víc peněz za péči o pacienty v příštím roce. Společně se sejdou zástupci praktických lékařů, ambulantních specialistů, nemocnic a léčeben s představiteli pojišťoven.Výsledkem by měla být dohoda o cenách. Pokud dnes k dohodě nedojde, vyhlásí ceny do 60 dnů ministerstvo zdravotnictví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zdravotní pojišťovny | Foto: Věra Luptáková

Dosavadní platby považují lékaři za nízké, na protest jich ve středu valná část neordinovala. Praktičtí lékaři teď mají od pojišťoven měsíčně za registrovaného pacienta 36 korun, na příští rok požadovali 55 korun. Zaměstnanecké pojišťovny ale počítají se 40 až 42 korunami za registrovaného pacienta, VZP je ochotna dát 42 korun. Jak Radiožurnálu řekl šéf VZP Pavel Horák, přidají lékařům za cenu toho, že nebudou moci lépe zaplatit dobrým lékařům a nebudou moci finančně zvýhodnit praxe v regionech, kde jich je málo:

"Situace jednotlivých praxí je rozdílná. Některé působí v oblastech, kde je nedostatek praktických lékařů, kde je vytížení lékaře mnohem vyšší a také jeho odpovědnost je větší. My bychom chtěli v kapitační platbě ocenit takové věci, jako je kvalita praxe, regionální nedostupnost péče, účast lékaře na lékařské službě první pomoci. To bychom chtěli odstupňovat v té kapitační platbě."

Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme