Lékaři homeopatii při léčbě chřipky nezatracují, nedoporučují ale používat jen tuto metodu

Chřipková epidemie je už ve všech krajích České republiky a na očkování je podle některých lékařů už pozdě. Některým lidem prý proti chřipce pomáhají homeopatika. Odpůrci naopak tvrdí, že výsledky této léčebné metody nejsou vědecky doložené.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky, zdravotnictví. Ilustrační foto

Léky, zdravotnictví. Ilustrační foto | Foto: Free Digital Photos, Carlos Porto

Ve vagonu pražského metra řada lidí posmrkává a pokášlává. Jeden z cestujících ale nemocně nevypadá a jak tvrdí, je to díky homeopatikům:

„Užívám to už asi 15 let. Za tu dobu jsem snad jeden den ležel doma v posteli, protože jsem měl trochu vyšší teplotu.“

Homeopatii se věnuje lékařka Renáta Chmelíková z Prahy 4. Podle ní homeopatické léky nepotlačují bolest nebo horečku, ale snaží se pomoci tělu, aby si s problémy poradilo samo. Místo paralenu tak doporučuje lék belladonna s výtažkem z rulíku zlomocného.

Přehrát

00:00 / 00:00

Homeopatika mají své příznivce i odpůrce. Jestli může tato metoda pomoci v boji proti chřipce, zjišťoval redaktor Martin Karlík

„Belladonna nám nebude srážet teplotu jako paralen, ale bude nám pomáhat, abychom se vypotili, imunitní systém naskočil co nejrychleji a aby teplota byla během jednoho dne pryč,“ přibližuje účinky homeopatika Chmelíková.

Výtažek z jedovatého rulíku pacientům neublíží. Podle doktorky Chmelíkové není nutné se u homeopatik obávat ani předávkování. Zajímavé složení má také další rozšířený homeopatický lék oscillococcinum, dodává doktorka Magdalena Zachová.

„Je to z jater a plic kachny, která byla nakažená španělskou chřipkou. Tělu to dává informaci, jak se chovat v případě, když se chřipkou nakazí. Zmobilizujete poté svoji vlastní obranyschopnost,“ vysvětluje Zachová.

Praktický lékař Jan Jelínek homeopatii při léčbě chřipky nezatracuje, ale ani ji nepovažuje za všemocnou spásu.

„Nemělo by se sklouznout k tomu, aby někdo léčil pouze a výhradně homeopatiky s tím, že to je nejlepší způsob. Je to jeden z nástrojů, kterými lze ovlivňovat lidské zdraví. Pokud někdo homeopatii zařadí do léčby chřipky a je to pacientům prospěšné, tak je to výborné. Ale neměl by se omezovat jen na homeopatii,“ uzavírá Jelínek.

Grafika ke zprávám o vývoji chřipkových onemocnění v 6. týdnu v regionech | Foto: ČTK

Nachlazení vs chřipka | Foto: Michal Jindra

Martin Karlík, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme