Lékaři i hasiči varují před neopatrností při odpalování zábavní pyrotechniky

Neopatrnost při odpalování silvestrovských petard, raket a světlic může mít závažné následky. Kromě možnosti vzniku požáru hrozí také vážná poranění. K úrazu přitom může přijít i ten, kdo zábavní pyrotechniku neodpaluje, ale jen přihlíží.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ze Zlín Film Festu - Byl i ohňostroj

Ze Zlín Film Festu - Byl i ohňostroj | Foto: Tomáš Pilát | Zdroj: Český rozhlas

Popáleniny mohou i ohrožovat život. Zvlášť, pokud jsou na lokalitách jako je obličej a horní část těla. V tom případě může jít podle lékařky Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Barbory Zuchové až o život.

„Samozřejmě záleží na rozsahu popáleniny a hodnotí se i takzvaná hloubka. Každý rok vyjíždíme i k tomu, kdo má takzvané devastační poranění horních končetin, to znamená, že mu pyrotechnika vybuchne přímo v rukou, takže kromě vážných popálenin má i ztrátové poranění prstů, končetin. Záleží, jak velkého je to rozsahu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O úrazech mluví lékařka Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Barbora Zuchová

Před neopatrností varují i hasiči. Nebezpečí spočívá podle Vladimíra Nováčka z Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje zejména v tom, že se různé pyrotechnické prostředky odpalují v obydlených částech měst a vesnic a dochází k nekontrolovatelnému dopadu - rozbití oken nebo zalétnutí na balkon:

„Z tohoto důvodu může dojít k požáru. Jsou určité stupně nebezpečnosti řekněme těchto hraček a nad určitý stupeň se jedná o intenzivní hoření. Tyto prostředky by se neměly dostat do rukou zejména mladistvým.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview byl Karel Koubík z pyrotechnické služby Policie České republiky

Lidé podle mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Vladimíry Hacsikové kupují pyrotechniku, která nemá odpovídající povolení, atesty nebo k ní není přibalený leták s návodem na použití v českém jazyce.

„Velkým problémem je prodej rachejtlí dětem. Často pak vznikají úrazy kvůli tomu, že petardy neumí používat nebo například po Silvestru sbírají použitou pyrotechniku a snaží se jí použít,“ říká Hacsiková.

Karel Koubík z pyrotechnické služby policie zase varuje před neodbornými zásahy, jimiž se mnozí lidé snaží zakoupenou a původně bezpečnou zábavní pyrotechniku ‘vylepšit‘. „Pak dochází k různým úrazům, někdy až ke katastrofám,“ poznamenal v Ranním interview.

Pyrotechniku doporučují odborníci kupovat raději v kamenných obchodech. Na stáncích se smí prodávat jen výrobky první, tedy nejnižší třídy nebezpečnosti.

Vlasta Gajdošíková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme