Lékaři IKEM sepisují petici za kolegy nepřijaté zpět po akci Děkujeme, odcházíme

Situace v nemocnicích, jejichž provozy mohly ohrozit odchody lékařů, se už před časem uklidnila. Jediné zdravotnické zařízení, kde se ještě nově sepisují petice, je pražský Institut klinické a experimentální medicíny. Jeho vedení nechce vzít zpět dva lékaře, kteří podali v rámci akce Děkujeme, odcházíme výpovědi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

IKEM | Foto: Tomáš Adamec

Jedním z těchto lékařů je shodou okolností Ivan Matia, který loni se svým kolegou Peterem Balážem veřejně upozornil na údajné plagiátorství ze strany Jiřího Froňka. Ten se tehdy hlásil na místo šéfa transplantační chirurgie IKEM.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v pražském IKEM popsala redaktorka Květa Moravcová

Froněk nařčení odmítl a záležitost bude řešit soud.

Matia už de facto v nemocnici skončil, stejně jako druhý lékař, jehož výpověď vedení IKEM přijalo. David Klein ale nemá s údajně plagiátorskou kauzou nic společného.

Podle zpravodajského serveru idnes.cz jsou za výpověďmi těchto dvou lékařů změny v chodu nemocnice, které mají zajistit její provoz v případně dalších akcích jako byla ta Děkujeme, odcházíme.

Jaké další změny nemocnice v této souvislosti chystá, ale nezveřejnila. To, že by se vedení IKEM doktoru Matiovi mstilo, podle mluvčího nemocnice není pravda. Ivan Matia ale souvislost mezi zveřejněním údajného plagiátorství a přijatou výpovědí vidí.

„Myslím, že to s kauzou přímo souvisí, je to krok vedení proti mně. Věděl jsem, že do toho rizika jdu, když jsem výpověď v rámci celorepublikové akce Děkujeme, odcházíme podával. Chtěl jsem akci podpořit jako takovou, řekl Radiožurnálu Matia.

Nemocnice podle lékařů porušuje dohodu

Na místa chirurgů Ivana Matii a Davida Kleina nemocnice prý výběrové řízení nevypsala, ale podle jeho mluvčího posílila od poloviny února tým transplantačních chirurgů o tři lékaře.

Lékaři na podporu kolegů Matii a Kleina sepsali petici, podle které nemocnice porušuje dohodu mezi protestujícími a ministerstvem zdravotnictví. Za lékaře se postavil i přednosta transplantační chirurgie IKEM Miloš Adamec.

„Nevidím žádný důvod, proč by doktor Matia neměl pokračovat v práci, protože je to mladý talentovaný kolega, který má skoro nejvíc impaktovaných článků z naší kliniky. Doktor Klein je zkušený cévní chirurg a také nevidím žádný důvod, aby dál nepokračoval v naší práci. Vyškolit takové chirurgy trvá pět šest let, takže pro nás by to byla velká ztráta,“ uvedl Adamec.

Ivan Matia a David Klein už v IKEM nicméně v podstatě skončili, podle idnes.cz odmítli nastoupit na řádnou službu.

Martin Hromádka, Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme