Lékaři kritizují poslance za přístup ke zprávě tabákové firmy
Čeští poslanci tolerují podle Světové lékařské asociace smrtelnou taktiku tabákových firem. Odborníci tak reagují na zprávu společnosti Philip Morris. Ta před nedávnem argumentovala kladným vlivem kouření na stav státních financí. Tabákový gigant se později za kontroverzní dokument omluvil. Podle nejnovějších lékařských údajů nás léčení nemocí vyvolaných kouřením stojí ročně zhruba 23 miliard korun.
Podle ředitele Lékařského informačního centra Petra Sadílka by naši poslanci měli více přihlížet k ochraně zdraví než k nátlaku tabákových gigantů. Nevzali jsme v úvahu náklady vynaložené na ambulantní léčbu a nepočítali jsme s dalšími náklady: sociální a zdravotní pojištění, absence a podobně a přesto jsme na 23 miliardách. Ukázalo se, že naše data se řádově liší. V podstatě lze říci že Philip Morris vyčísluje náklady na léčení nemocí způsobených kouřením zhruba na padesáti procentech našich vlastních údajů."
Eva Králíková z České lékařské společnosti soudí, že k maximálnímu snížení spotřeby cigaret dojde pouze v případě absolutního zákazu reklamy na tabákové výrobky. "V ČR si Philip Morris dovolí dát poslancům něco, kde se argumentuje tím, že je výhodné pozabíjet lidi, aby se ušetřily peníze. Přeci místo tabáku, teoreticky kdyby zmizel z trhu, tak by se vyrábělo, prodávalo, zdaňovalo, propagovalo a spotřebovávalo jiné zboží, takže státní pokladna by na tom netratila."
Eva Králíková z České lékařské společnosti tvrdí, že naši poslanci podléhají nátlaku tabákových gigantů. "Včera zemřelo v České republice 60 lidí na to, že kouřili, a to zhruba před 40 lety, protože se to táhne se zpožděním. Poslanci se brání přijmout zákaz reklamy na zboží, které zabije polovinu svých konzumentů. To je zcela nesrovnatelné s jakýmkoli jiným zbožím, které je na trhu, a je skutečně fascinující, jak tuto smrtelnou taktiku zastíráme, omlouváme."