Lékaři kvůli onemocnění horních cest dýchacích loni vydali 600 tisíc neschopenek

Každý rok je nejčastější příčinou vystavování neschopenek onemocnění horních cest dýchacích. Lékaři jich kvůli této diagnóze loni vystavili na 600 tisíc. V současné době Česko zasáhla další vlna chřipkové epidemie. Lidé ale nemoc často přechází a i v horečkách pracují.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Češi marodí častěji než dřív. Podle statistického úřadu jde zhruba o pětiprocentní nárůst oproti předchozímu roku.

Češi marodí častěji než dřív. Podle statistického úřadu jde zhruba o pětiprocentní nárůst oproti předchozímu roku. | Foto: Fotobanka Pixabay

„Je to nárůst asi o 39 procent oproti roku 2014. Loňský i předloňský rok byli lidé s respiračními nemocemi v pracovní neschopnosti v průměru 16 dnů,“ říká mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová.

Ne všichni nemocní ale zůstanou doma, aby se léčili. Chodit do práce s virózou je nebezpečné nejen pro nemocného, ale také pro jeho kolegy v práci. Jenže zaměstnavatel nemůže zaměstnance poslat domů.

„Zákoník práce na tuto situaci nepamatuje a je vlastně velmi obtížné zaměstnanci nařídit, aby byl doma. Zákon pamatuje pouze na situaci, kdy se jedná o nějakou závažnou nemoc,“ popisuje právnička Petra Sochorová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko zasáhla další vlna chřipkové epidemie. Lidé ale nemoc často přecházejí

Finanční důvody jsou častou motivací, proč nemocní nezůstanou doma v posteli. První tři dny totiž nedostanou žádné peníze, pak mají nárok na nemocenskou, která je ale nižší než plat.

Nadřízený ani nemůže přikázat zaměstnanci, aby si vzal místo nemocenské dovolenou.

„Platí pravidlo, že dovolenou je možné nařídit pouze 14 dní předem, takže v této situaci ze dne na den ji vlastně není možné nařídit,“ vysvětluje Sochorová. Podle ní ale vždy záleží na dohodě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.

Mnozí lidé se obávají, že když budou často nebo dlouho nemocní, přijdou o místo. Podle zákoníku práce to ale není důvod k výpovědi, pokud mají neschopenku od lékaře. Je také stále víc firem, které nabízí několik dní volna na léčení, takzvaný sick day, při plném platu.

„Setkáváme se s tím zejména u kancelářských profesí, protože čím dál víc firem si uvědomuje, že je podstatně lepší, když nechají člověka, ať se vyleží, než aby jim nakazil třeba půlku kanceláře,“ vysvětluje analytik trhu práce Tomáš Surka.

Nachlazení vs chřipka | Foto: Michal Jindra

Jitka Hanžlová, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme