Lékaři mají podezření na Creutzfeld-Jacobobu nemoc

V bohumínské nemocnici zřejmě zemřela pacientka na Creutzfeld-Jacobobu nemoc, což je lidská obdoba nemoci šílených krav. Lékaři zatím mají na tuto nemoc jen podezření, které musí potvrdit pitva. Výsledky by měly být známy do dvou týdnů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

BSE | Foto: Jan Rosenauer

Ženu lékaři přemístili z akutního neurologického lůžka na oddělení následné péče, kde se její stav postupně zhoršoval a nakonec zemřela. Primář oddělení následné péče Evald Staněk Radiožurnálu potvrdil, že důchodkyně měla příznaky této choroby. "Diagnóza vyplývá z vyšetření, které bylo provedeno na neurologickém oddělení, to znamená z klinického obrazu nemoci, z laboratorních vyšetření a podobně," uvedl primář.

Podle Staňka ale diagnóza ještě není stoprocentně potvrzena. Potvrdit nebo vyvrátit ho musí teprve pitva. Tělo zemřelé nyní budou zkoumat specialisté z národní referenční laboratoře v pražské Thomayerově nemocnici. Výsledky pitvy budou známy do čtrnácti dnů, následné rozbory během několika týdnů, dodal primář.

Nemoc šílených krav, stejně jako její údajná lidská obdoba, variantní Creutzfeldt- Jacobova choroba , je degenerativní onemocnění mozku způsobené abnormálními bílkovinami. Vede k demenci a poté nevyhnutelně ke smrti. Poprvé byla BSE diagnostikována v Británii v roce 1986 a vCJD rovněž v Británii v březnu 1996, kdy vědci i britská vláda připustili spojitost mezi oběma variantami.

Přenos BSE ze zvířat prostřednictvím konzumace nakaženého hovězího masa na člověka však nebyl nikdy stoprocentně prokázán. Vyskytlo se ale několik případů nákazy koček a psů krmených vnitřnostmi nakaženého hovězího.

Andrea Čánová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme