Válek nemůže být hloupý. Snažil se dělat si z nás legraci a podvést nás, říká prezident lékařské komory

Lidé musí od tohoto pátku 1. prosince počítat s omezením zdravotní péče v nemocnicích. Pondělní jednání lékařů s ministerstvem zdravotnictví totiž skončilo bez dohody a část zdravotníků trvá na tom, že nebudou pracovat přesčas. „My jsme pana ministra varovali už v létě, v současnosti se pan ministr chová nezodpovědně. Z nás si dělá legraci a na pacientech mu vůbec nezáleží,“ říká prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Praha (Aktualizováno: 17:29 28. 11. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident České lékařské komory Milan Kubek

„Mrzí mě to, my jsme pana ministra varovali už v létě,“ říká prezident lékařské komory Milan Kubek | Foto: Dana Špicarová | Zdroj: Český rozhlas

Je definitivní, že od pátku bude péče v nemocnicích omezená? Nemůže ještě něco změnit schůzka zástupců mladých lékařů s premiérem Petrem Fialou plánovaná na čtvrtek?
Doufám, že to definitivní není, protože naším cílem není omezovat zdravotní péči, ale naopak zajistit její dostupnost i v následujících letech. Musíme učinit medicínu a práci ve zdravotnictví více atraktivní, aby měl pacienty kdo léčit nejenom v prosinci, ale za rok, za dva, za tři. Aby se naše zdravotnictví dokázalo vyrovnat s obrovskou demografickou výzvou. Tedy s tím, že populace stárne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s Milanem Kubkem, prezidentem České lékařské komory

Opravdu jsme oslovili pana premiéra s žádostí o jednání. Zároveň jsem psal dopis panu prezidentovi s žádostí o pomoc, protože nezodpovědnost ministra zdravotnictví Válka je opravdu zarážející. Skutečně nám čtyřikrát předložil úplně stejné návrhy, které jsme odmítli. Už jsme měli pocit, že si z nás asi dělá legraci a že mu na pacientech patrně vůbec nezáleží.

Co přesně na té schůzce chtějí mladí lékaři s premiérem řešit?
Stále jsou to ty požadavky, které se dají shrnout do oblasti novely zákoníku práce a zajištění jeho dodržování, protože v současnosti je zákoník práce, alespoň pro velké nemocnice, cárem papíru. Nedodržuje se, nedodržoval se a s tím je třeba učinit konec.

Prosinec bude bez přesčasů, trvají na svém lékaři. Ministerstvo snížilo nabídku na platy

Číst článek

Za druhé jsou to změny ve specializačním vzdělávání lékařů, o kterých pan ministr sice hovoří, ale pokud nebude zajištěna nezávislá kontrola ze strany České lékařské komory, tak to může dopadnout úplně stejně jako s dodržováním zákoníku práce.

A potom to jsou odměny za práci, aby lékaři vydělávali v průměru jedenapůlnásobek až trojnásobek průměrné mzdy, což jsou takové standardní poměry v západních zemích, ale aby toto bylo za základní pracovní dobu, protože není možné systém poskytování zdravotní péče v nemocnicích založit na přesčasech jako dosud.

A není možné, aby lékaři byli na nich tolik ekonomicky závislí. To znamená, aby třeba polovina jejich příjmu neplynula právě z té obrovské otrocké přesčasové práce.

Teď to tedy vypadá, že kvůli neshodě s vládou dostanou lékaři na odměny přidáno méně peněz, než jim ministerstvo zdravotnictví nabízelo. Nabídka byla 8,5 miliardy. Teď to má zůstat na původní výši 6,8 miliardy. Počítali jste předem i s touto variantou?
Všechny tyto peníze jsou naprosto fiktivní, protože jednak pan ministr hovoří o zvýšení platu pouze ve státních velkých fakultních nemocnicích. To znamená, že drtivé většiny zdravotníků, kteří pracují v regionálních nemocnicích a za svoji práci pobírají mzdu, která je v současnosti o několik tisíc nižší, než jsou platy ve státních nemocnicích, se to vůbec týkat nemá. Na poslední chvíli si pan ministr vzpomněl, že vedle lékařů a lékařek v nemocnicích pracují také zdravotní sestry.

Ty peníze nebyly nijak garantovány, pan ministr nám vůbec nebyl schopen vysvětlit, jak by se peníze do nemocnic dostaly. Stejně imaginární je částka 6,8 miliardy, protože úhradová vyhláška počítá, a vydávala se už v říjnu bez ohledu na naši akci, s nějakým nárůstem, který by měl pokrýt primárně obrovskou inflaci, se kterou se zdravotnická zařízení potýkají.

Jak dopadne hospodaření konkrétních nemocnic a kolik dostanou od zdravotních pojišťoven, se ředitelé dozví až v prvním pololetí roku 2025 při závěrečném vyúčtování. Takže vázat na úhradovou vyhlášku mzdy a platy od ledna 2024 je úplný nesmysl. Ale pan ministr nemůže být hloupý, aby tomu nerozuměl. Prostě se snažil dělat si z nás legraci a podvést nás.

Odbory se opět sejdou s ministrem zdravotnictví. ‚Víc nabídnout nešlo,‘ opakuje před jednáním Válek

Číst článek

Na co se tedy máme připravit od tohoto pátku? Máte konkrétní informace o tom, jak se to odrazí na provozu větších nemocnic?
Znovu opakuji, naším cílem není omezovat zdravotní péči. Naším cílem je dohodnout se a zajistit to, aby zdravotní péče byla dostupná i nadále. Nemocnice se připravují, jsou rozpisy směn, pojedou ve směnném provozu.

Znamená to, že se budou snažit zachovat akutní zdravotní péči, ale bude omezená veškerá péče plánovaná, protože v normální pracovní době bude v nemocnicích mnohem méně zdravotního personálu, než by bylo potřeba.

Bez této akce bychom se žádných seriózních jednání ani nedočkali. V současnosti se pan ministr chová nezodpovědně. Z nás si dělá legraci a na pacientech mu vůbec nezáleží.

Takže bych se chtěl tímto způsobem omluvit pacientům, které čekají nepříjemnosti, ale chtěl bych je požádat, aby nás pochopili, protože kdybychom tuto akci neudělali a kdybychom byli neúspěšní, tak by za rok, za dva, za tři zdravotní péče v nemocnicích úplně zkolabovala. Lékaři prostě nejsou a mladí lékaři za stávajících podmínek prostě pracovat nebudou.

Reakce ministra Válka: Kubek není na diplomatické misi, ale na křížové výpravě

Zdravotnické odbory a zástupci České lékařské komory dostali dvě garantované nabídky na zvýšení odměn ve zdravotnictví. První byla férová ve výši 6,8 miliardy korun. Na dalším jednání jsem šel na samou hranu možného a nabídl odborářům 8,5 miliardy korun na odměňování zdravotníků a nezdravotnických pracovníků s příslibem dalšího navýšení od ledna 2025. Vedle toho jsme vyšli vstříc i požadavkům zástupců SML ČLK v oblastech vzdělávání a pracovních podmínek. Odmítnutí mě nesmírně mrzelo, protože by pomohlo nejen těm nejméně vydělávajícím lékařům, ale zvedlo by to platy i těm, co vydělávají více. Byl by to také první krok ke splnění finančních požadavků vyplývajících z tzv. Hegerova memoranda.

Místo toho pan Kubek předkládá návrhy ve výši desítek miliard korun, které jsou jednak mimo ekonomickou realitu a jednak chce například vnutit platové tabulky poskytovatelům zdravotní péče vyplácejícím mzdu či za zády lékařských fakult rušit akreditační komise.

Na jednání a na dohodu jsou potřeba dva. Pan doktor Kubek se bohužel dohodnout nechce a jednání od počátku své účasti torpéduje. Svým vystupováním na jednáních navzdory svým mediálním prohlášením ukázal, že není na diplomatické misi, ale na křížové výpravě a o žádnou dohodu nestojí.

Vladimír Kroc, Vít Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme