Lékaři museli urychlit operaci druhého kosovského dítěte

Stav kosovského chlapečka, který spolu s dalším novorozenětem přiletěl do Česka s komplikovanou srdeční vadou, se dnes prudce zhoršil. Lékaři dětského kardiocentra ve Fakultní nemocnice Motol se ho proto rozhodli okamžitě operovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kosovský chlapeček po operaci | Zdroj: ČTK

Tříměsíčního Albiona Pupovci lékaři operovali o tři dny dříve oproti původním plánům. Mluvčí nemocnice Eva Jurinová Radiožurnálu řekla, že jeho stav byl velmi vážný. Chlapce podle ní přivezli "za minutu dvanáct".

"Velké tepny, aorta a plicnice, vycházely ze srdečních komor obráceně, což mělo za následek nedostatečně okysličenou krev a chlapci hrozila smrt," uvedla Jurinová.

Během šestihodinové náročné operace lékaři vrozenou vadu anatomicky zkorigovali. Obě velké tepny malého pacienta nyní fungují jako u zdravého člověka. V případě, že nenastanou pooperační komplikace, tak podle Jurinové chlapcovy zdravotní obtíže se srdcem skončí. Nyní ho čeká několikatýdenní pooperační péče.

Prvního z kosovských novorozenců lékaři kvůli vážnému stavu operovali již krátce po příletu koncem července. Tehdy jen třítýdenní Edonis do Česka přiletěl kvůli zúžení aorty. I tento zákrok skončil úspěšně. Lékaři dříve odhadli náklady na podobné operace na 240.000 korun.

Čeští lékaři dětem pomáhají v rámci zdravotnického programu Medevac, který je určen pro vážně nemocné z válkou postižených oblastí. Vláda na jeho pokračování nedávno vyčlenila pět milionů korun. Od roku 1993 bylo v rámci programu Medevac v Česku léčeno 103 lidí z krizových oblastí, jako je Bosna a Hercegovina, Kosovo, Čečensko, Irák a Pákistán.

Jana Zemanová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme