Lékaři nedostatečně využívají tišící prostředky

Bývalá ředitelka hospicové péče na Vysočině podala umírající ženě utišující lék, ačkoliv ji k tomu zákon neopravňuje. Jihlavský soud jí proto udělil devítiměsíční podmínku a na dva roky zakázal pracovat s léky. Podané medikamenty přitom pacientce neublížily. Naopak ji zbavily trýznivých bolestí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hospic Dobrého Pastýře v Čerčanech | Foto: Eva Skuhrovcová

Veřejnost si proto klade logickou otázku, zda se zmíněná lékařka zachovala morálně správně a zda vůbec lékaři dostatečně využívají tišící medikamenty. Podle ředitelky a vedoucí lékařky Hospice Dobrého pastýře Čerčany MUDr. Terezy Dvořákové je výrok soudu špatný.

"Je alarmující, že problémy s bolestí u pacientky nerozpoznala už ošetřující lékařka, která evidentně svoji péči zanedbala a je to ona, která by měla být potrestaná," řekla Radiožurnálu Dvořáková a dodala:

Přehrát

00:00 / 00:00

Léčba silnými tišícími prostředky. Téma pro ředitelku a vedoucí lékařku Hospice Dobrého pastýře Čerčany MUDr. Terezu Dvořákovou a MUDr. Bohumila Skálu, PhD. ze sdružení praktických lékařů.

"Obecně lékaři - praktici nevyužívají tišící medikamenty tak, jak by měli. Podle průzkumů, který jsme si nechali vypracovat vyplývá, že 80 - 90 procent lékařů nemá vyzvednuté takzvané opiátové recepty, což je alarmující."

Podle MUDr. Bohumil Skála, PhD ze sdružení praktických lékařů ale není situace tak alarmující.

"Podle našeho průzkumu naopak pravidelně využívá opiáty až 20 procent lékařů, přičemž prokazují i velmi dobrou znalost aplikace zmíněných léků. Je však otázkou, zda se pacient s nastavenou léčbou k takovému praktikovi dostane. To už ale závisí na nabídce lokálních lékařských odborných služeb," uvedl Skála pro Radiožurnál.

Lukáš Vincourek, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme