Lékaři neziskových nemocnic podle LN možná přijdou o část příjmů

Lidové noviny zjistily, že lékaři v budoucích neziskových nemocnicích zřejmě přijdou o vyšší platy. Takzvaná Kubiceho zpráva údajně obsahuje zfalšovaný dokument, píše Právo. Mladá fronta Dnes informuje o tom, že agenti odhalili v Česku cizího špiona. Bytovou problematikou se zabývají Hospodářské noviny

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Vyšší platy pro lékaře - největší lákadlo zákona o neziskových nemocnicích - zřejmě nebudou, upozorňují Lidové noviny. V zákoně je totiž chyba, která může znamenat přesně opačný efekt. Pro lékaře v nemocnicích, které jsou na seznamu budoucích neziskovek, to znamená, že si od nového roku můžou pohoršit i o několik tisíc korun. Jejich příjmy totiž určuje zákon o platech, který se ale změnil a od ledna se bude vztahovat pouze na vojáky.

Ostatní organizace, které se mají platovými tabulkami řídit, vyjmenovává zákoník práce. Tam ale nezisková zdravotnická zařízení uvedena nejsou. Pro lékaře tak bude platit, stejně jako pro ostatní, zákon o mzdě. Tu určuje zaměstnavatel. Když se rozhodne, že zaměstnancům sníží příjmy, nikdo mu v tom nezabrání. Zákon předložil bývalý ministr zdravotnictví David Rath, který ale odpovědnost svaluje na ministerstvo práce a sociálních věcí.

Minimálně jeden dokument z takzvané Kubiceho zprávy je podvrh. Právu to řekl advokát obviněného podnikatele Miloše Červenky. Ten figuruje v některých kauzách, kterými se Kubiceho zpráva zabývá. Text o stavu vyšetřování Červenky je prý podepsán lidmi, které policie vůbec nezná.

Sporný text prověřoval úřad republikové kriminálky. Její ředitel Jan Švejdar uvedl, že jde o součást spisu vedeného na Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, tudíž je pravděpodobné, že pachatel bude právě z této instituce. Podvrhů je ve zprávě možná víc. To s největší pravděpodobností naruší záměr expertních týmů, které Kubiceho zprávu zkoumají, ukončit šetření během září.

Čeští agenti odhalili ruského špiona, který v Česku sháněl tajné informace o Evropské unii a NATO, píše Mladá fronta Dnes. Muž patřil k takzvaným nelegálům, kteří v cizí zemi vystupují jako studenti, vědci nebo novináři. Během svého pobytu v Česku kontaktoval mnohé pracovníky generálního štábu i ministerstva obrany - prý neúspěšně. Agenti z vojenského zpravodajství ho začali sledovat. Když usoudili, že by mohl být nebezpečným pro stát, vyzvali ho k opuštění země. Hned druhý den odcestoval a vstup na naše území už má zakázaný.

Podle Mladé fronty Dnes se také Vojenské zpravodajství zbavilo bývalých spolupracovníků StB. A to i lidí, kteří ve Státní bezpečnosti působili, ale sabotovali její činnost. Zpravodajská služba chce být v očích veřejnosti institucí s minulostí nezatíženou StB.

Trh s byty je nasycen a developerským firmám se snižují zisky, píší Hospodářské noviny. Developeři si proto nemůžou dovolit ceny prodávaných bytů zvedat. Na druhou stranu je zase tlačí rostoucí náklady. Za posledních pět let se totiž zdražil stavební materiál i práce. Roste tak počet nově postavených bytů, které se nedaří prodat.

Jde především o ty, které jsou daleko od center měst nebo u hlučných komunikací. Málo na odbyt jdou také přízemní byty. Firmy za jejich provoz platí nemalé náklady do doby, než se je podaří prodat. Některé podniky to dokonce dokáže zlikvidovat. Tento problém ale nemají developeři, kteří se specializují na výstavbu luxusních a větších bytů. V této oblasti marže dokonce rostou.

Marián Vojtek, Petr Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme