Lékaři odlétají zachránit afghánskému chlapci zrak

Český oční lékař Martin Filipec dnes odlétá spolu s italským kolegou Claudiem Carresim do Kábulu, aby zachránili zrak afghánskému chlapci Adžamalovi a několika desítkám dalších lidí transplantací rohovky. Po šest týdnů tam budou také vzdělávat afghánské oftalmology ve svém oboru. Novinářům to dnes řekli zástupci občanského sdružení Berkat, které projekt realizuje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Filipec, M. Nollová a C. Carresi

M. Filipec, M. Nollová a C. Carresi | Zdroj: ČTK

Pojmenován byl podle osmiletého chlapce, který kvůli podvýživě přichází postupně o zrak. Dítě složitě vypátrala podle fotografie, zveřejněné v Lidových novinách, Marta Nolová s pomocí novinářky Petry Procházkové a zorganizovala cestu lékařů do jeho vlasti.

Doktor Filipec, který transplantaci provede, tuší, proč padla volba právě na českého odborníka: "Možná proto, že první úspěšná transplantace rohovky na světě byla provedena u nás v Olomouci v roce 1905. Možná, že se tím hodně dlouho zabývám. Ten plán je takový, že nezůstane pouze u toho chlapce. Plánujeme zavést transplantaci rovky v Afghánistánu. V Kábulu je v současné době na devadesát pacientů, kteří na transplantaci rovky čekají."

Milada Richterová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme