Lékaři považují zákaz potratů za zpátečnický

Česká lékařská komora rozhodně nesouhlasí s absolutním zákazem potratů, tak, jak ho chce navrhnout trojice poslanců z KDU-ČSL a ODS. Za porušení zákazu by lékaři nebo jinému člověku, který by potrat prováděl, hrozilo až pětileté vězení. Podle prezidenta komory Davida Ratha by ale takový zákon rozhodně byl krokem zpět.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

žena s dítětem | Foto: Jan Rosenauer

"To je středověk! Dnes podstatná část interrupcí je skutečně dělána tam, kde došlo něčemu mimořádnému. Takže ti lidé, kteří navrhují zákonný zákaz interrupcí, nevědí, co činí. Myslím, že je to neetické, extrémně nehumánní a protilidské opatření," řekl Rath Českému rozhlasu.

Poslanci za KDU-ČSL Jiří Karas a Jan Kasal, a také Petr Pleva z ODS žádají prakticky absolutní zákaz potratů, ale i přísné tresty pro ty, kteří tento zákaz poruší. Podle nich totiž nemůže nic ospravedlnit zmar lidského života. Jedinou povolenou výjimkou ze zákazu potratů by měly být případy, kdy by těhotná žena bez potratu jinak zemřela.

Jinak by lékaři nebo tomu, kdo potrat provede, hrozilo až 5leté vězení. Až na rok by mohl jít za mříže také ten, kdo ženě potrat poradil.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme