Vláda podepsala dohodu s lékaři. ‚Při vyjednávání nešlo jen o platy, ale i o podmínky,‘ řekl Fiala

Při přípravě dohody, která má ukončit odmítání přesčasové práce ze strany tisíců nemocničních lékařů, nešlo podle premiéra Petra Fialy (ODS) jen o platy a mzdy, ale také o pracovní podmínky a podmínky vzdělávání. Řekl to v pátek před popisem dohody se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP), zástupci odborů a České lékařské komory (ČLK).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viceprezident komory Jan Přáda (dole vlevo) po podpisu lékaře v nemocnicích vyzval, aby výpovědi z přesčasové práce stáhli

Viceprezident komory Jan Přáda (dole vlevo) po podpisu lékaře v nemocnicích vyzval, aby výpovědi z přesčasové práce stáhli | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Viceprezident komory Jan Přáda, který byl od začátku lídrem protestu, po podpisu lékaře v nemocnicích vyzval, aby výpovědi z přesčasové práce stáhli. Premiér zdůraznil, že 9,8 miliardy korun na nárůst platů a mezd jde ze systému veřejného zdravotního pojištění.

„Nejsou to peníze, které by šly navíc ze státního rozpočtu. Jsou to peníze, které v tom systému byly, jenom garantujeme, že půjdou na platy a mzdy,“ řekl Fiala před podpisem dohody.

Najděme motivované lékaře, kteří pohotovosti chtějí sloužit, a slušně je zaplaťme, míní šéf praktiků

Číst článek

Při jednáních podle něj nešlo ale jen o platy a mzdy zdravotníků, ale také o pracovní podmínky a vzdělávání. „Zohledňují náročnost práce lékařů a zdravotníků, ale také nutnost se dále vzdělávat,“ řekl.

„Výsledkem je dohoda, v níž každý musel z něčeho slevit, každý musel ustoupit. Ale díky tomu se dá očekávat, že bude naplněna,“ řekl prezident ČLK Milan Kubek. „Samozřejmě se z obou táborů ozývají názory, že jedna či druhá strana udělala ústupek, který nebyl nutný,“ doplnil Přáda, který je zároveň předsedou Sekce mladých lékařů ČLK.

Právě její členové podzimní protest lékařů vyvolali kvůli změně zákoníku práce, která měla od října zdvojnásobit maximální možný počet hodin přesčasové práce na 832 hodin za rok.

Mám dojem že ministr Válek sám neví, z jakých peněz mzdy navýší, říká ředitel nemocnice Kolín

Číst článek

„Chceme snížit počet hodin, které tráví lékař v nemocnici, a zvýšit jejich odměnu za hodinu,“ řekl ministr Válek. Měsíční výdělek lékaře má podle dohody vzrůst o 5000 až 15 000 korun, ostatním zaměstnancům o pět procent.

Zástupci ČLK i ředitel VZP Zdeněk Kabátek věří tomu, že jde o začátek reformních změn českého zdravotnictví. Podle ministra Válka budou příští rok předloženy do Sněmovny dva zásadní zákony, které mají fungování zdravotnictví jako celku významně zlepšit.

Součástí příslibů je také samostatný zákon o odměňování zdravotníků, který má platit od roku 2025. Ten by měl garantovat postupné navýšení základní mzdy lékaře.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme