Lékaři předepisují antibiotika zbytečně. Stát to stojí miliardu ročně
Miliardu korun ročně stojí dohromady české zdravotní pojišťovny nadužívání antibiotik. Po deseti letech prováděných studií k tomu dospěla Světová zdravotnická organizace. Pacienti si často nechávají antibiotika předepsat třeba před odjezdem na dovolenou a lékaři jim vyhoví, protože nechtějí riskovat případné komplikace.
„Z hlediska vnímání lékaře je tady důležitý fenomén obavy o komplikace nebo o výsledek léčby nemocného. Takový pocit, dáme pro jistotu antibiotika, abychom předešli komplikacím,“ vysvětluje lékař Vlastimil Jindrák.
Podle lékárnice Hany Kozlové si navíc lidé pořizují antibiotika, i když jsou zdraví: „Občas se s tím setkáváme hlavně v době dovolených, že si berou sebou nějaká antibiotika pro jistotu. Mají předepsáno, kdyby něco. Nevidíme to rádi, alespoň se jim snažíme vysvětlit, jak bakteriální onemocnění probíhá.“
Přestože jsou antibiotika jen na lékařský předpis, někteří pacienti je chtějí kupovat i bez něj. „Může se to stát zejména v období jako je nyní, kdy je vysoký výskyt onemocnění respiračního traktu, případně pokud jsou infekce močového ústrojí. Někteří pacienti se stále dožadují antibiotik na volný prodej,“ popisuje Alena Petříková z brněnského Ústavu aplikované farmacie.
O tom, jak snížit spotřebu antibiotik a zbytečně neplýtvat penězi, dnes povedou diskusi lékaři, lékárníci a další zdravotničtí experti. Debatu zaštiťuje ministr zdravotnictví Leoš Heger.