Lékaři protestují proti reformám ministerstva zdravotnictví, akutní pacienty ale ošetří
Lékaři dnes protestují proti reformám ministerstva zdravotnictví. Ty totiž podle nich zhoršily dostupnost, kvalitu i bezpečnost péče. Kvůli nižším úhradám od pojišťoven se prý mimo jiné prodlužuje čekací doba na operace. Doktoři pojmenovali akci Den zdraví lékařů - chtějí chodit třeba na preventivní prohlídky, které jindy nestihnou. Akutní pacienty ale ošetří.
K protestu se připojil i gynekolog Jan Machač z Boskovic. Podle něj jde spíše o symbolickou akci:
„Bude spočívat pouze v tom. Že lékaři nebudou pracovat v běžném provozu, budou poskytovat akutní péči. To znamená, že nikdo, kdo bude potřebovat akutní péči, nebude odmítnut. Ale nebudou se dělat například preventivní prohlídky pacientů, psaní normálních receptů. Takže v podstatě se pacientů zvlášť nedotkne.“
Také chirurg Jan Vorel z českokrumlovské nemocnice si myslí, že protest bude spíše symbolický a poklidný:
„Lékaři půjdou ke svým kolegům na vyšetření, aby si nechali udělat preventivní prohlídky. Aby se také postarali o vlastní zdraví. Ale některé ambulance budou muset mít otevřeno, protože akutní péče nemůže bát omezena nebo ohrožena. Takže v naší nemocnici to bude formou určité proklamace, budou tady petice k podepsání pro pacienty, pro zaměstnance.“
Protesty zdravotníků by se pacientů v Olomouckém kraji neměly dotknout
Číst článek
Náměstek ministra zdravotnictví Fedinand Polák říká, že úřad kvůli dnešním protestům žádné ústupky nechystá:
Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák.
„Je vidět, že se jedná o akci vedení České lékařské komory a o akci vedení Českého lékařského odborového klubu, nikoliv o širokou akci lékařské veřejnosti. Naprostá většina lékařů se k tomuto, řekněme protestu, nepřipojila, někteří jí dokonce přímo odsoudili.“
„To znamená, že já to beru tak, že vedení České lékařské komory a LOKu si připisuje letošní čárku,“ řekl Polák.
Podle něj i přes složitou dobu výdaje pojišťoven na zdravotní péči v posledních letech neustále stoupají: „Veřejné financování zdravotnictví rozhodně neklesá.“ Úhradovou vyhlášku ministerstvo zdravotnictví ale měnit nebude.
Ne všichni pacienti s peticí lékařů souhlasí
Číst článek
„Úhradová vyhláška vznikla po velmi pečlivé analýze dat, predikci toho, kolik peněz může do zdravotnictví v letošním roce jít. My musíme vycházet z toho, že není možné, aby se zdravotnictví pohybovalo v červených číslech. A i přesto říkám, že jsem přesvědčen o tom, že reálné příjmy lékařů žádným zásadním způsobem neklesnou,“ uvádí Polák.