Lékaři protestují proti reformám. Nesouhlas je spíše symbolický

Přesně po dvou letech se opět ozývají nespokojení lékaři. Po velké protestní akci ‚Děkujeme, odcházíme‘ dnes někteří z nich neotevřeli ordinace. Chtějí upozornit na kroky ministra zdravotnictví, které podle zástupců České lékařské komory sníží dostupnost, kvalitu a bezpečnost zdravotní péče. Ministerstvo zdravotnictví kvůli dnešní akci zatím žádné ústupky nechystá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři protestují proti poklesu příjmů ambulancí i nemocnic, který podle nich letos hrozí.

Lékaři protestují proti poklesu příjmů ambulancí i nemocnic, který podle nich letos hrozí. | Zdroj: ČTK

„Někteří lékaři si vezmou dovolenou, aby si konečně odpočinuli. Jiní z nás absolvují potřebná vyšetření svých kolegů, protože my často pro samou práci své zdraví zanedbáváme,“ popisuje dnešní protest šéf lékařské komory Milan Kubek.

Nesouhlas s vládní politikou probíhá spíše symbolicky. V nemocnici visí letáky s nápisem Den zdraví lékařů, k dispozici jsou petice pro pacienty, které upozorňují na snižování veřejných výdajů na zdravotnictví.

„Z namátkových návštěv několika ordinací napříč Prahou potvrzuji, že pacientů se protest prakticky nedotýká. Hodně pacientů do ambulancí telefonují a ujišťují se, že mohou přijít,“ říká reportérka Českého rozhlasu Lenka Jansová.

Pacienti se dnes mají v případě potřeby obracet na nejbližšího fungujícího lékaře, radí ČLK

Číst článek

Podle Lékařského odborového klubu se protest spíše projevuje v ambulancích specialistů, například kardiologů nebo gynekologů.

„Lékaři od začátku upozorňovali, že akutní pacienty ošetří vždycky. Ambulantní specialisté jsou teď zas s protesty opatrnější, protože se dobře vyvíjejí jednání s pojišťovnami,“ dodává Jansová.

To potvrzuje i lékař a předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko. Podle něj se jednání s pojišťovnami vyvíjí dobře, a proto dnes protestuje jen napůl:

„Dnes máme provoz na polovinu pracovní doby, máme stužky a v čekárně vyhlášený plakát, který pacienty informuje, proč máme zelené stužky a jaký je účel.“

Protest lékařů | Foto: Olga Štrejbarová

V Jihlavě mají sanitární den

V jihlavské nemocnici je nesouhlas lékařů s úhradovou vyhláškou patrný. Visí tu informační letáky, na ambulancích jsou k dispozici petice k podpisu jak lékařům, tak i pacientům.

„Operace na dnešní den plánované nejsou. Lékaři dnešek využili prý jako sanitární den. Akutní případy nikdo odmítat nebude. Například na chirurgické ambulanci je teď téměř plno. Lidé čekají s pořadovým číslem, až přijdou na řadu. Někteří se při čekání podepsali pod petici, hlavně kvůli solidaritě ke svému lékaři, kterého mají rádi,“ říká reportérka Českého rozhlasu Olga Štrejbarová.

Protest přišel podepsat pacient Honza: „Všiml jsem si toho, je to tu na dveřích vylepené. Podepsal jsem to, mám rád svého lékaře. Nechci, aby mi přikazovali, že bych měl chodit někam jinam.“

Ne všichni pacienti s peticí lékařů souhlasí

Číst článek

Také řada lékařů Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně se dnes připojila k protestu. Například anesteziolog Oldřich Mašlík šel na podporu protestu darovat krev.

„Bohužel jsem si nějakým jiným způsobem nemohl to volno vynutit, takže jsem se rozhodl k darování krve. Daruju krev, tak legálně se věnuji sobě v tento den, jak nám doporučil pan doktor Kubek. Mám z toho dobrý pocit, takže v podstatě to dělám pro sebe. Ten pocit, který já mám, je dobrý."

Protesty lékařů ve středních Čechách jsou spíše symbolické

Číst článek

Lékaři chtějí upozornit na vyhlášky a zákony ministerstva zdravotnictví, které prý omezují dostupnost a kvalitu zdravotnické péče. Úhradovou vyhlášku ministerstvo ale měnit nebude.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Ozvěn dne byl předseda LOK Martin Engel a prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.

„Úhradová vyhláška vznikla po velmi pečlivé analýze dat, predikci toho, kolik peněz může do zdravotnictví v letošním roce jít. My musíme vycházet z toho, že není možné, aby se zdravotnictví pohybovalo v červených číslech. A i přesto říkám, že jsem přesvědčen o tom, že reálné příjmy lékařů žádným zásadním způsobem neklesnou,“ říká náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák.

Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel tvrdí, že nemocnicím chybí 10 procent financí ve srovnání s předchozím rokem:

„Je jasné, že takové rezervy nikdo nemá a na něčem se to musí negativně podepsat. Může to být na počtu zaměstnanců, na jejich platech nebo na odkládání chronických operací.“

Podle prezidenta Svazu zdravotních pojišťoven Jaromíra Gajdáčka je finančních prostředků tolik, kolik dokážou pojišťovny 'vyrobit':

„Za druhé jsme s ambulantními specialisty domluveni na způsobu řešení tak, aby obory typu interna, které se podle vyhlášky zdají, že by mohly být ohroženy, abychom to vyeliminovali. Dohodli jsme se na předběžných zálohovaných platbách. Není žádný důvod k protestu.“

Alžběta Havlová, Olga Štrejbarová, Lenka Jansová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme