Lékaři se nedohodli s pojišťovnami na úhradách péče pro příští rok

Dohodovací řízení o úhradách za péči o pacienty dnes zkrachovalo. Pojišťovny byly ochotny platit měsíčně 42 korun za pacienta a korunu za bod. Příjmy praktických lékařů by stouply o 15 procent, spolu s třicetikorunovými poplatky od pacientů až o 30 procent. Ambulantní specialisté mohli počítat s růstem od dvou do osmi procent. Zvýšení částky pro praktické lékaře se nelíbilo právě ambulantním specialistům. Proti byli ale v podstatě všichni zdravotníci. Chtěli víc peněz, než jim pojišťovny nabízely.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání lékařů s pojišťovnami | Zdroj: ČTK

Česká lékařská komora dohodu praktických lékařů nepodpořila, protože je špatná, říká její prezident Milan Kubek: "Praktičtí lékaři jsou hodně podfinancováni. Zvýšení, které nabídly zdravotní pojišťovny, a na které některá sdružení přistupují, je prostě nedostatečné. To je to, co pojišťovny nabízely před stávkou. Je nerozumné zavírat ordinace a potom přistoupit na to, co už bylo na stole před tím. Platby praktickým lékařům představují pouhých pět procent výdajů zdravotních pojišťoven. To znamená, že v žádném případě zvýšení cen jejich práce nemůže ten systém rozkolísat."

Jak říká viceprezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich, teď už bude o úhradách péče rozhodovat ministerstvo zdravotnictví: "Teď už cenové jednání skončilo, takže veškerá další jednání jsou jenom na ministerstvu. To cenové rozhodnutí bude vydáno formou cenového věstníku." Ministerstvo zdravotnictví musí o úhradách péče rozhodnout do 60 dnů.

Martina Lustigová, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme