Lékaři se obávají pandemie chřipky

Lékaři a hygienici se obávají, že Českou republiku letos v zimě zasáhne pandemie chřipky. Doporučují proto každému, aby se nechal očkovat. Posilování imunity otužováním nebo vitamíny, jak se občas doporučuje, může podle doktorky Běly Tůmové pouze zmírnit průbeh onemocnění chřipkou, nákaze ale nezabrání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

očkování | Foto: očkování

"Je nutné si uvědomit, že jde o infekční onemocnění. To znamená, že i když se zdravý a fyzicky zdatný člověk setká s masivní nákazou, může onemocnět. Zdravý člověk se ale dříve vyzdraví," zdůraznila Běla Tůmová.

Přehrát

00:00 / 00:00

B. Tůmová: Chřipka

Hlavní pražský hygienik Vladimír Polanecký připomněl, že chřipka zabíjí starší a staré osoby i děti. U ostatních je vysoká hladina komplikací, která prodražuje situaci jednotlivce i státu.

Distribuce vakcíny proti chřipce lékařů a nemocnicím už začala, během příštího týdne budou stoprocentně pokryta všechna zdravotnická zařízení, lékárny i hygienické stanice, kde se lze nechat také přeočkovat, řekl Polanecký.

Světová zdravotnická organizace minulý týden vyzvala vlády, aby zlepšily programy očkování proti chřipce. Varovala, že mnoho rozvojových zemí dosud nepovažuje tuto nemoc za závažný problém veřejného zdravotnictví.

Polanecký přitom dnes zdůraznil, každoroční očkování proti této chorobě využívá pouze asi tři procenta Čechů. U nás se tak očkuje čtyřikrát až pětkrát méně lidí než v západní Evropě a asi třikrát méně než v okolních státech. Přitom na chřipce ročně ročně v Česku podléhá asi 1000 lidí, konstatoval hlavní pražský hygienik.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme