‚Opravdu se blížíme hraně.‘ Nemocnice zatím nápor pacientů zvládají, zlom může přijít příští týden

„Zatím stíháme,“ zní z nemocnic. Kvůli rostoucímu počtu hospitalizovaných však zdravotnická zařízení musela omezit provoz některých oddělení, aby měla dostatek personálu ke covidovým pacientům. Server iROZHLAS.cz vybral a oslovil sedm tuzemských nemocnic. Některé z nich přestanou na koronavirus kapacitně stačit už příští týden, a to v případě, že se situace výrazně nezlepší.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česko se podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) blíží „k hladinám, které ohrožují kapacitu zdravotního systému“.

Jak prohlásil na pondělní tiskové konferenci, údaje a propočty naznačují, že by v zemi mohlo být v současnosti půl milionu nakažených. 

Promořili jsme se na jaře a to nám pomáhá, říkají lékaři a sestry z Domažlické nemocnice

Číst článek

Přibývá nejen hospitalizovaných pacientů, ale i nakaženého personálu nemocnic. Data o vytíženosti zdravotníků na anesteziologicko-resuscitačních odděleních (ARO) a jednotkách intenzivní péče (JIP) jednotlivých nemocnic shromažďuje Ústav zdravotnických informací a statistiky.

Níže uvedené údaje jsou platné k 27. říjnu, jak ale serveru iROZHLAS.cz řekli sami zástupci nemocnic, mnohde dochází k reorganizaci provozu. Nedostatek lékařů na vytížených covid odděleních tak kompenzují ti z ambulancí.

Zapojili se rovněž vojenští lékaři. Ti kapacity doplnili například v nemocnici ve středočeském Benešově. Proto je nyní v kraji dostupnost lékařů nad 100 procenty. Zdravotníkům pomáhají také studenti medicíny a středních zdravotnických škol.

Omezení zákroků

Nemocnice, které iROZHLAS.cz oslovil, dosud příliv pacientů s koronavirem zvládají, ačkoliv se jejich počet denně zvyšuje a odpadá jim zdravotnický personál.

Kritická je situace například v Oblastní nemocnici Kolín. Ta je na tom se 107 hospitalizovanými covidovými pacienty nejhůř ve Středočeském kraji. „Z toho je 12 v těžkém stavu, šest na umělé plicní ventilaci,“ řekl serveru iROZHLAS.cz ředitel nemocnice Petr Chudomel.

Počet chybějících zaměstnanců se v Kolíně blíží ke stovce – aktuálně je jich 96. „Je to velký problém, protože mezi chybějícím personálem jsou i lékaři. Skoro dvě třetiny z toho pak tvoří sestry a zbytek další zdravotnický personál,“ upřesnil ředitel.

Situaci se podle něj zatím daří zvládat, ovšem za cenu toho, že nemocnice omezila veškeré plánované zákroky a operativu. Personál pak může zaskakovat u covidových pacientů.

Kapacity se přesouvají

Podobná situace panuje i v jiných koutech republiky. Například Nemocnice Ostrov v Karlovarském kraji momentálně hlásí 17 covid pozitivních zaměstnanců a další tři v karanténě.

„Kromě toho je však v pracovní neschopnosti ještě dalších 30 zaměstnanců, což situaci komplikuje,“ přiblížila pro iROZHLAS.cz Markéta Singerová, mluvčí Nemocnice Ostrov a Nemocnice Sokolov.

Největší ohniska i poslední ostrůvky bez zjištěné nákazy. Sledujte, jak rychle se šíří koronavirus vaší obcí

Číst článek

Ve druhé zmíněné nemocnici v kraji, té sokolovské, je 27 covid pozitivních zaměstnanců a dalších 38 pak v pracovní neschopnosti.

„Situace se mění každým dnem. Zajištění provozu všech oddělení zvládáme, omezujeme počty zdravotníků na směnách, sloužíme přesčasy. Pracovní nasazení je vysoké,“ dodala Singerová.

Oblastní nemocnice Příbram umístí některé covidové pacienty na lůžkovou část gynekologického oddělení. „Gynekologické pacientky se budou řešit na oddělení šestinedělí, které bude striktně nekoronavirové,“ nastínil mluvčí nemocnice Martin Janota.

V Příbrami už omezili veškeré poradny a chronické ordinace, které nejsou pro chod zařízení nutné. „Jde o to, aby byl personál opět připravený starat se o pacienty s koronavirem,“ vysvětlil mluvčí.

Zaskakují medici i armáda

Špatná situace panuje v posledních týdnech v Uherskohradišťské nemocnici, kde se ruší plánované neakutní zákroky. „Každý den řešíme přesuny oddělení, nehrajeme si na odbornosti,“ uvedl už dříve v rozhovoru pro iROZHLAS.cz ředitel Petr Sládek.

Podobně situaci řeší i další zdravotnická zařízení, například Fakultní nemocnice Olomouc. Její ředitel Roman Havlík považuje nedostatek personálu za kritické místo boje s epidemií.

„Omezili jsme veškerý neakutní provoz. Spojujeme týmy a vytváříme nové lůžkové kapacity pro pacienty s covidem. Zatím to zvládáme s personálem, který máme,“ reagoval na dotaz redakce. Chybějící zdravotníky podle něj dokáže alespoň z části nahradit díky studentům lékařských fakult nebo vyšší odborné zdravotní školy.

Ve velkém se medici zapojili do práce ve Fakultní nemocnici Plzeň, kde jich působí zhruba 190. „Pracují na odběrovém místě a zároveň jako pomocný personál ve zdravotnických provozech,“ popsala mluvčí nemocnice Gabriela Levorová.

Vláda chce prodloužit nouzový stav do 3. prosince. Školáci se v pondělí do lavic nevrátí

Číst článek

Naproti tomu již zmíněná nemocnice v Kolíně má s nabíráním mediků problém. „Mám takové informace, že to prostě nefunguje. Žádali jsme, ale prostě se k nám nedostanou. Tyto informace mám i od ostatních kolegů ředitelů,“ posteskl ředitel nemocnice Chudomel.

Šéfové jiných oslovených zdravotnických zařízení si ale na problém s mediky nestěžují. O studenty se opírá mimo jiné Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, která má po Kolínu nejvíce hospitalizovaných lidí s covidem, celkem 71. Chybí jí ale 130 zdravotníků. Kromě studentů medicíny v Benešově vypomáhá i deset zdravotníků, jež nemocnici poskytla armáda.

„Máme zatím deset vojáků a 28 studentek posledního ročníku lékařské fakulty. Pomáhají ale i další medici a celá řada dobrovolníků,“ řekl ředitel nemocnice Roman Mrva. „O pacienty s covidem se zatím dokážeme postarat. K tomu zvládáme ještě provoz všech akutních ambulancí.“

Příští týden

Kdy se situace stane kritickou? Mrva má za to, že nějakým způsobem bude lékařská péče k dispozici vždycky. Problém ale vidí v tom, za jakých podmínek se o pacienty dokážou starat.

„Nemůžete už mít standard, na který jsme zvyklí v běžných dobách mimo tuto mimořádnou událost velkého rozsahu. To znamená, že nebudeme mít komfort, že bude mít každý pacient k dispozici jednoho lékaře a dvě sestřičky, ale bude to třeba pro deset pacientů.“

Jinde tak optimističtí nejsou. „Pokud půjde situace takhle dál, naše kapacita se naplní příští týden. Už se opravdu blížíme k hraně,“ řekl mluvčí nemocnice v Příbrami Janota.

Podobně se vyjádřil i šéf kolínské nemocnice Chudomel: „Pokud bude vrchol v příštím týdnu, tak se domnívám, že bychom to mohli zvládnout. Jestli ale počat hospitalizovaných dál poroste, obávám se, že naše nemocnice není schopná ošetřit víc než 200 pacientů.“

Martin Štorkán, Nela Krawiecová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme