Lékaři si vyberou nového šéfa své komory

Lékaři si dnes na mimořádném sjezdu v Praze zvolí nového prezidenta České lékařské komory. Ten nahradí Davida Ratha, který se funkce vzdal při nástupu do křesla ministra zdravotnictví. O post mělo původně zájem šest kandidátů - nakonec zůstali dva. Jsou jimi předseda Lékařského odborového klubu a blízký Rathův spolupracovník Milan Kubek a majitel soukromé polikliniky v Praze Martin Stránský, který naopak patří k oponentům nynějšího ministra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Kubek a David Rath | Zdroj: ČTK

Milan Kubek Radiožurnálu přiblížil své představy o fungování této stavovské organizace: "Česká lékařská komora musí být silná lékařská lobby, která bude hájit profesní a ekonomické zájmy všech svých členů, organizace s vysokou prestiží, která bude svým členům poskytovat profesionální servis. Jsem zastáncem povinného členství v České lékařské komoře, protože pouze komora s povinným členstvím může garantovat všechny funkce, které ze zákona má."

Na šéfku ČLK původně kandidovala také viceprezidentka komory Helena Fousková, která se hlásí ke kritikům Davida Ratha. "Mně jde jenom o to, aby si komora zvolila takového prezidenta, který nebude prodlouženou rukou odborů a nebude loutkou v rukou pana doktora Ratha," řekla Radiožurnálu.

Fousková také uvedla, že pokud to bude nutné, je ochotná od kandidatury upustit a podpořit dalšího z kandidátů Martina Stránského. To nakonec také učinila.

Stránský vidí největší problémy ČLK takto: " Největší problémy jsou, že vlastně z ní se stala zprostředkovatelská agentura mezi LOK a ministerstvem zdravotnictví, dle mého názoru. Každopádně je to klientelistická organizace, která přestala sloužit všem členům. Takže musíme zase otevřít dveře všem členům, získat jejich účast, začít mezi sebou konstruktivně hovořit a jednat."

Ministr zdravotnictví a exprezident komory přišel dopoledne na sjezd doporučit svého nástupce. Jeho názor ale delegáti odmítli vyslechnout, nadpoloviční většinou hlasů mu vystoupení znemožnili.

Marika Táborská, Ondřej Černý, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme