Lékaři v Česku prý předepisují až polovinu antibiotik zbytečně

Praktičtí lékaři v Česku předepisují až polovinu antibiotik zbytečně, nebo nesprávně "nasadí" pacientovi jiný lék, než by měli. Tvrdí to uznávaný odborník na tuto problematiku Vlastimil Jindrák z Nemocnice na Homolce. Kdyby se neplýtvalo, mohlo by podle něj české zdravotnictví ušetřit až miliardu korun ročně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky

Léky

Příliš časté předepisování antibiotik nemocným lidem navíc zvyšuje riziko, že přestanou zabírat. Také na to má upozornit Evropský antibiotický den, který připadá na dnešek.

Mikroorganismy se ale mohou časem stát vůči antibiotikům rezistentní. Velmi tomu pomáhá nezodpovědné zacházení nemocných s antibiotiky, kdy mohou některé infekční agens přežít léčbu a získat tak odolnost na tato léčiva. V tomto ohledu jsou nebezpečná zejména tzv. širokospektrá antibiotika.

Ty útočí na široké spektrum mikroorganismů. Dotyčnou nemoc sice zvládnou, ale mohou ovlivnit jiné mikroorganismy, které zrovna žádnou nemoc nevyvolávají. U nich pak také vzniká rezistence a stávají se více nebezpečnými než doposud.

Ministerstvo zdravotnictví letos schválilo kampaň, která má lékařům i pacientům poradit, jak mají s antibiotiky správně zacházet. Například ve Francii, kde bývala nejvyšší spotřeba antibiotik v Evropě, se podařilo podobnou akcí snížit v ambulancích spotřebu o 30 procent.

U nás zase existuje docela hustá síť antibiotických středisek, která hlídají spotřebu léků a lékaři se s nimi mohou radit. Jejich práce by se ale měla ještě zefektivnit.

Veronika Havlová, Michal Paulus Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme