Lékaři v Teplicích zřejmě odhalili první český případ BSE u člověka

V Česku se zřejmě poprvé objevila lidská forma Creutzfeldt-Jakobovy nemoci, známé spíše jako nemoc šílených krav. Nákazu diagnostikovali lékaři u šedesátileté ženy z Bíliny na Teplicku, která projevovala známky demence a na jednotce intenzivní péče v teplické nemocnici ležela už skoro měsíc.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

laboratoř, vyšetření

laboratoř, vyšetření | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Hygienici nyní zjišťují, kde by se žena mohla nakazit. "Teprve to budeme šetřit, její stravovací zvyklosti, jestli nebyla někde v cizině, jestli nechovali zvířata, jestli neměli už takové podobné onemocnění v rodině," řekl Českému rozhlasu ředitel ústecké Krajské hygienické stanice Josef Trmal.

Pacientka by mohla mít novou variantu Creutzfeldt-Jakobovy nemoci, která je označována jako lidská forma BSE. Ta se přenáší na lidi z hovězího masa, zasaženého infekční bílkovinou zvanou prion. Oficiálně se tato forma v České republice dosud neobjevila.

Hovězí a telecí maso je v Česku už několik let pečlivě kontrolováno. Pacientka tak mohla onemocnět už v době, kdy se ještě takové kontroly neprováděly. Inkubační doba nemoci totiž může být až několik desítek let. "Je docela možné, že některé případy mohou souviset právě se šířením této nákazy v 80. a 90. letech," podotkl Trmal.

Na případ ženy z Bíliny jako první upozornila televize Prima. Podle ní lékaři dlouho nevěděli, co pacientce, která se do nemocnice dostala na zásah příbuzných kvůli začínající demenci a na jednotce intenzivní péče ležela skoro měsíc, vlastně je. Teprve před několika dny se podle Primy potvrdilo, že trpí nemocí šílených krav. "Je to právě potvrzený... Podle kliniky a podle vyšetření," řekla zdravotnice, jejíž tvář televize neukázala a neuvedla ani její jméno.

První kráva nakažená BSE se v Česku objevila v roce 2001. Veterináři poté nařídili testovat veškerý poražený skot starší 30 měsíců, do té doby se prověřovaly jen rizikové skupiny zvířat. Počet ročně odhalených případů nákazy rostl až do roku 2005, kdy kontroly zachytily osm nemocných krav, od roku 2006 postupně klesal a vloni se již nevyskytl žádný případ. Naposledy testy nemoc odhalily předloni v prosinci u desetileté uhynulé krávy z chovu ve Fojtovicích v Ústeckém kraji.

Lidská forma Creutzfeldt-Jakobovy nemoci není přenosná z člověka na člověka. Při onemocnění sužují pacienta křeče a deprese a nakonec rychle postupující demence. Nemoc je prakticky neléčitelná. Od března 1996, kdy byla poprvé diagnostikována, na ni zemřely ve světě dvě stovky lidí, z toho 161 v Británii.

Martin Hromádka, Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme