Lékaři varují před mrazivým počasím

Teplota klesá každou hodinou níž a níž pod bod mrazu. Lékaři varují před současným mrazivým počasím hlavně starší lidi, rodiče malých dětí a také kardiaky a astmatiky. Chladné počasí si také na své konto připsalo další oběť.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mráz | Foto: AFP

Matky s dětmi v kočárku by neměly při teplotách minus pět stupňů raději vycházet ven. Novorozence je lépe teple obléci a nechat je chvíli u otevřeného okna.

Extrémní mrazy mohou znamenat zátěž i pro astmatiky a kardiaky, jak vysvětlil kardiolog Aleš Herman. "Bolest na hrudi vzniká při námaze, častěji v mraze. Myokard má zvýšené nároky na kyslík, a jeho zúžená tepna nepřivede dostatečné množství kyslíku," upřesnil.

Starší lidé by stejně jako děti měli zůstat raději doma. Pokud se rozhodnou jít na procházku, neměli by podle doktora Laciny zůstat venku déle než hodinu.

Záchranáři v Jeseníkách kvůli prudkému ochlazení nedoporučují návštěvu hor. Vedoucí jesenické horské služby Jaroslav Sembdner řekl, že teploty tam už teď klesly na -17 stupňů.

"Proti včerejšku se silně ochladilo. Nahoře fouká silný nárazový vítr, takže v žádném případě nedoporučujeme hřebenové trasy, protože je to vlivem sněžení a silného větru zaváté. Všude budou obrovské závěje, protože se to nestačí upravit. I lyžování na sjezdovkách bude problematické kvůli omrzlinám," dodal.

Chladné počasí si připsalo na své konto další oběť. Pod Branickým mostem v Praze 4 včera zemřel muž bez domova. Jeho smrt ale tentokrát nezpůsobilo podchlazení, ale oheň. Podle informací pražských hasičů a policistů zřejmě ve spánku spadl do ohniště, které ho mělo před zimou chránit.

Už mrtvého ho našel pracovník železnic. Nelze vyloučit ani to, že zesnulý se před spánkem posilnil alkoholem. Zima si koncem loňského a začátkem tohoto roku vyžádala v celé zemi už více než desítku mrtvých.

Marcela Zemanová, Marie Šuláková, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme