Lékaři varují před pobytem venku, lidem i zvířatům hrozí omrzliny

Mrazy sužují v těchto dnech celé Česko. Senioři, malé děti, kardiaci a chronicky nemocní by podle lékařů raději neměli ven. Veterináři zase doporučují omezit procházky se psy, především těmi staršími.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bruslení na zamrzlém rybníce v jižních Čechách

Bruslení na zamrzlém rybníce v jižních Čechách | Zdroj: ČTK

Lékaři varují před pobytem venku a hlavně fyzickou námahou na mrazivém vzduchu. Lidé by si mohli způsobit vážné zdravotní komplikace. Chlad působí jako stresový faktor a organismus kvůli tomu snáz podlehne infekci.

„Varuji před fyzickými aktivitami, kde bychom se mohli více zadýchat. Velký pozor by si měli na své zdraví dát hlavně kardiaci a astmatici, kterým toto extrémně mrazivé počasí nedělá dobře. Zejména astmatikům velice škodí přesuny z tepla do chladna a naopak,“ vysvětluje Renata Vaverková z jihomoravské hygienické stanice.

Pokud už lidé půjdou ven, důležité je teple se obléct a chránit si především nekryté části těla. Omrzliny nejčastěji postihují prsty, nos, bradu a ušní boltce, tedy okrajové části těla. Riziko zvyšuje vlhko, silný vítr, dehydratace a fyzické vyčerpání.

„První pomoc je velmi jednoduchá – postiženého musíme dát do teplého prostředí, podat mu teplé nápoje a tělo zahřívat postupně, ne horkou vodou. Měli bychom postiženému také uvolnit tísnící oděv, vyzout mokrou obuv. V žádném případě mu nepodávat alkohol,“ radí ředitel zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Ivo Mareš.

Rady však platí při ošetření lehčím omrzlin 1. stupně, které se projevují bledostí a otokem postiženého místa. Pokud si lidé neví rady nebo jde o vážnější omrzliny, doporučuje šéf olomouckých záchranářů raději zavolat na tísňovou linku 155.

Současné silné mrazy ohrožují i zdraví zvířat. „Procházky u zvířátek, která jsou už nějak disponovaná, zejména starší, s nemocnými horními cestami dýchacími či srdcem a jsou tedy náchylnější, bychom měli skutečně udělat kratší a spíše s nimi počkat na odpolední hodiny,“ doporučuje veterinářka z Hradce Králové Vilma Hypská.

Zuzana Kopuletá, Radoslava Kvasničková, Karel Sladký, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme