Lékaři zavřeli ordinace a demonstrovali před ministerstvem
Soukromí lékaři dnes splnili hrozbu a zavřeli ordinace, aby upozornili na své ekonomické problémy. Pět minut po dvanácté se sešli před úřadem Milady Emmerové v Praze na protestní demonstraci. Chtěli tak dát razantně najevo, že jim pojišťovny za provedené úkony platí s několikaměsíčním zpožděním. Poté se nespokojení lékaři vydali jednat o svých požadavcích na ministerstvo zdravotnictví.
Kolem poledne se na demonstraci před pražským sídlem ministerstva zdravotnictví na Palackého náměstí sešlo asi 1500 praktiků, pediatrů, zubařů, lékárníků i mediků.
Lékaři pískali, skandovali, někteří si přivezli transparenty. Na připraveném pódiu se střídali řečníci. Jejich vzkazy a výtky byly většinou adresovány ministryni zdravotnictví Miladě Emmerové.
"Celá řada kolegů už musela omezit provoz svých zařízeních, některá pak dokonce uzavřít. Jsou místa v republice, kde situace je natolik kritická, že lékaři jsou připraveni k vypovězení smluv," prohlásil Předseda sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák.
Mezi účastníky demonstrace nimi byl i poslanec Evropského parlamentu za ODS Milan Cabrnoch, původní profesí lékař, či pražský primátor Pavel Bém. Zatímco Bém za podporu protestujících lékařů sklidil potlesk, pískot si vysloužil prezident České lékařské komory David Rath, o němž se mluví jako o možném náměstkovi Emmerové, nebo dokonce jako o jejím nástupci.
Lékaři protestují proti pozdním platbám, neviní z nich však zdravotní pojišťovny. Vinu kladou ministryni Emmerové, která podle nich svými vyhláškami nutí pojišťovny, aby platily za péči více, než vyberou na pojistném.
Od největších protestů v historii neodradily lékaře ani výzvy ministryně a předsedy vlády Jiřího Paroubka. Odmítají premiérovo doporučení pojišťovnám, ať s lékaři, kteří zavřou ordinaci, rozváží smlouvu a praktickým lékařům sníží platby.
K protestům praktických lékařů i specialistů se připojili i lékárníci, kteří v poledne na hodinu zavřeli lékárny. Zubaři podporují protest tím, že stejně jako jejich kolegové vyvěsili v ordinacích plakáty s vysvětlením důvodů své nespokojenosti.
Lékaři zdůrazňují, že jejich protest není zaměřen proti pacientům. Lidé se podle jejich slov nemusí obávat, že by v nutných případech nebyli ošetřeni. "Všechny nemocnice jsou připraveny zajistit péči pro pacienty i v době stávky," ujistil šéf Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Solich. Kam se mohou pacienti s akutními potížemi obrátit, by měli zjistit na dveřích ordinace svého praktického lékaře.
Protesty soukromých lékařů podporuje Česká lékařská komora, lékařské i zdravotnické odbory, na stranu lékařů se postavili také hejtmani, kteří jsou většinou členy opoziční ODS. Proti jsou managementy nemocnic, zatímco nemocniční lékaři vyjádřili svým kolegům v privátu podporu.
Schůzka lékařů s ministryní žádný výsledek nepřinesla
Ministryně zdravotnictví chápe výtky lékařů, kteří dnes v Praze protestovali proti zpožděným platbám od pojišťoven. Milada Emmerová se po skončení demonstrace sešla se zástupci praktických lékařů, společný pohled na to, jak řešit jejich problémy, během dvouhodinové schůzky nenašli. Rozešli se ale s tím, že v debatě budou pokračovat.
"Prodebatovali jsme různé problémy, kterými je nutno se de facto permanentně zabývat, a na tato setkávání se budeme scházet na půdě ministerstva; jednu tu schůzku už jsme objednali, už na konkrétní zadání, a jsem přesvědčena, že se najdou při té příležitosti problémy další, protože medicína je složitá záležitost," řekla ministryně.
Někteří z demonstrujících lékařů požadovali odvolání Milady Emmerové z postu šéfky resortu zdravotnictví. Ministryně to dnes znovu odmítla, stejně jako nechce stáhnout ze sněmovny návrhy zákonů, které podle lékařů zhoršují jejich postavení.