Lékaři ze záchranky se radí s právníky, co dělat ve sporných případech

Lékařům záchranných služeb se nelíbí nedávný rozsudek brněnského soudu, podle kterého musí záchranka odškodnit ženu za to, že ji pod nátlakem po domácím porodu přinutila, aby jela s novorozencem do porodnice. Podle lékařů jejich kolega zachránil dítěti život a jeho odsouzení je nebezpečný precedens. Ředitelé záchranek se teď radí s právníky a plánují, jak podobných situacím čelit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodní zachranná služba Slapy - ošetření pacientky

Vodní zachranná služba Slapy - ošetření pacientky | Foto: Pavel Pavlas

Radiožurnál shromáždil konkrétní případy, které lékaře-záchranáře vystavují dilematu: buď riskuje, že ho pacient obviní z porušení svých práv – a bohužel to může udělat i kvůli odškodnění – nebo riskuje, že pacient umře.

První případ je třeba záchvat mrtvice, po kterém je pacient v bezvědomí. Po příjezdu záchranky přijde k sobě, ale odmítne jet do nemocnice, říká lékař středočeské záchranky Jiří Knor.

„Lékař záchranné služby si naprosto jasně uvědomuje, že může jít o takzvanou transientní ischemickou ataku, to znamená přechodnou cévní mozkovou příhodu, u které je veliké riziko, že se bude opakovat, a je tam téměř jistota, že se ta cévní mozková příhoda bude opakovat, už samozřejmě s mnohem a mnohem horším průběhem, a třeba i s bezprostředním ohrožením života, a třeba i s doživotním ochrnutím a doživotní neschopností mluvit nebo rozumět mluvené řeči,“ řekl Jiří Knor.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lenka Jansová mluví dilematech lékařů ze záchranné služby v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Lékař se pak podle jeho slov snaží přesvědčit pacienta, aby se nechal převézt do nemocnice a nechal se tam vyšetřit, ale pacient se v tomto případě už cítí dobře a nejenže odmítá transport, ale odmítá i podepsat negativní revers, a to přes náležité poučení.

Dalším příkladem je řidič kamionu, který odpočívá u dálnice a dostane epileptický záchvat a po ošetření záchrannou službou na místě se odmítá nechat převézt do nemocnice a doslova před záchranáři utíká.

„A v tu chvíli nám nezbývá nic jiného, než zavolat policii, protože ten člověk po záchvatu, pokud nasedne do kamionu a bude řídit, nejenže ohrozí sebe, ale ohrozí hromadu dalších lidí na té dálnici,“ popsal lékař.

K dalším případům, které řeší záchranná služba, patří alkoholici a toxikomani, kteří se poraní a odmítají vyšetření, které by mohlo třeba odhalit skryté krvácení.

Ochrana záchranářů

Řada záchranářů si myslí, že je zákon dostatečně nechrání. Náměstek ministra zdravotnictví Vítězslav Vavroušek Radiožurnálu řekl, že opilého nebo zdrogovaného pacienta není možné správně poučit, proto nemůže podepsat negativní revers a záchranář si může transport, i pomocí policie, vynutit.

„V první řadě se musí jednat o dospělého člověka, který je svéprávný a musí být prokazatelně plně poučen o svém stavu a v případě, kdy by odmítl nabízenou péči, k čemu by to vedlo, a to včetně toho, kdyby to vedlo k úmrtí,“ uvedl Vítězslav Vavroušek.

Lékaři si také stěžují, že si lidé důsledky negativního reversu neuvědomují.

Hanka Shánělová, Lenka Jansová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme