Lékařka dostala za smrt malé pacientky podmínku

Opavský soud uzavřel ostře sledovaný případ dvou tamních lékařů. Podle něj zavinili smrt tříleté holčičky Michaely Štěrbové, když u ní nerozpoznali akutní zánět hrtanové příklopky. Lékařka Zdeňka Ossadniková byla za špatné určení diagnózy potrestána podmíněným trestem, druhému lékaři, který u dívky zasahoval později, soud zakázal vykonávat práci záchranáře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

operace | Foto: Armáda ČR

Velmi choulostivý spor skončil podle soudce Jaroslava Khula jednoznačně. Oba lékaři smrt malé holčičky zavinili, a to z nedbalosti. Kvůli nedostatečnému technickému vybavení, které je u lékařské služby první pomoci běžné, ale také časovému stresu na místě zásahu, uložil oběma mírné tresty.

Lékařka Zdeňka Ossadniková, jinak ředitelka kojeneckého ústavu, dostala devět měsíců podmíněně s roční zkušební dobou. Marian Staňo, který je ředitelem Státní slezské nemocnice v Opavě, vyvázl pouze s dvouapůlletým trestem zákazu činnosti u rychlé záchranné služby.

Podle soudce Ossadiková, která u nemocné dívky v březnu roku 2000 zasahovala jako první, pochybila, když nepoznala smrtelně nebezpečný zánět hrtanové příklopky. Onemocnění označila za zánět hrtanu, který není pro život tak nebezpečný. Podle soudce však měla okamžitě provést propíchnutí hrtanu jehlou. V okamžiku, kdy do bytu rodičů nemocné dívky přišel Staňo, bylo dítě v kritickém stavu. Také on se měl podle soudce pokusit dítěti zprůchodnit dýchací cesty.

Oba lékaři vinu odmítají. Ossadniková se odvolala a Staňo si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Otec holčičky Jan Štěrba byl naopak s rozsudkem víceméně spokojen. "Pro mne bylo podstatné to, že jsem zbytečně nepodával trestní oznámení na oba lékaře. Potvrdilo se, že měli vinu," řekl.

Martin Knitl, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme