Lékárníci jsou proti evidenci svých zákazníků

Lékaři a lékárníci se bojí o soukromí pacientů. Novela zákona o léčivech z dílny ministerstva zdravotnictví, která má znovu omezit výdej léků s pseudoefedrinem, je podle nich nepřijatelná. Léky jako Paralen nebo Modafen mají být k dispozici na občanský průkaz a jejich výdej se bude evidovat v centrálním úložišti dat, které spravuje Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékárna. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Šéf České lékařské komory Milan Kubek tvrdí, že boj proti drogám je pouze záminka a cílem zákona je shromažďovat citlivé údaje o pacientech a o nemocech, kterými trpí.

Podle ministerstva má novela zabránit zneužívání léků s pseudoefedrinem na vyrábění pervitinu. Náměstek ministryně zdravotnictví Martin Plíšek říká, že se tyto přípravky budou znovu vydávat bez receptu, ale s omezením:

Přehrát

00:00 / 00:00

Stanovisko lékárníků k připravované novele zákona o léčivech z dílny ministerstva zdravotnictví vysvětloval na Rádiu Česko prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček.

"Omezení spočívá v identifikaci toho, kdo si tyto léky pořizuje, a také v množství přípravku, které si dotyčný může koupit. Mělo by to být omezeno na dvě velká balení měsíčně."

Dle náměstka ministryně zdravotnictví Martina Plíška bude muset pacient s využitím svých údajů souhlasit. Jinak bude jeho záznam v centrálním úložišti receptů většinou anonymní:

"U léků, u kterých se sleduje určitá společenská nebezpečnost, toto platit nebude. Pouze u neškodných přípravků. Pacient svůj souhlas může kdykoliv odvolat."

Plané vyhrožování

"Novela v současném předkládaném znění je samozřejmě obrovským zásahem do práv pacientů, do práv občanů. A to tím spíš, že pacient nemá možnost svůj záznam žádným způsobem odmítnout, respektive pouze tím, že se nebude léčit," nesouhlasí se stanoviskem ministerstva zdravotnictví prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček.

Na stranu lékárníků se postavila Česká lékařská komora, Svaz pacientů nebo Grémium majitelů lékáren, ale také poslanec za ODS Boris Šťastný, který prohlásil, že by se jednalo "brutální prolomení ochrany osobních údajů". Vládou nicméně návrh už prošel.

"Touto novelou je prolamována povinnost mlčenlivosti zdravotních pracovníků. Novela nutí lékárníky, aby hlásili všechny údaje, což je porušení lékařského tajemství," pokračuje Havlíček.

Státní ústav pro kontrolu léčiv se brání tím, že všechna data budou před případným zneužitím, například farmaceutickými firmami, velice důkladně zabezpečena. Podle ministryně zdravotnictví Dany Juráskové se lékárnická stavovská organizace bojí větší kontroly ze strany státu a pojišťoven při vynakládání peněz za léky.

"Pokud má paní ministryně nějaké informace, že v lékárnách jsou porušována nějaká pravidla, a já o tom nemám žádné informace, měla by měla využít všech dostupných nástrojů, které už v současnosti má státní ústav pro kontrolu léčiv, a kontroly zpřísnit. Ale takto je to pouze plané vyhrožování," reaguje prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček.

Výhrady k ministerské novele zveřejní Česká lékařská komora a Česká lékárnická komora dnes odpoledne. Zítra by o změnách mohli rozhodovat poslanci. Centrální evidence měla zabránit zneužívaní léků narkomany už dřív, ale Úřad pro ochranu osobních údajů nařídil data v ní zničit.

Lenka Jansová, Jan Piroch, Jan Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme