Lékárníci premiéra nepřesvědčili; snížení marže od ledna

Lékárníci dnes s premiéra Jiřího Paroubka ani ministra zdravotnictví Davida Ratha nepřesvědčili, aby od snížení marže pro lékárny upustili. Dohodli se ale na vzniku odborné pracovní skupiny, která má do měsíce navrhnout, jak uspořit výdaje zdravotního pojištění na léky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky | Foto: Archiv ČRo

Ministr zdravotnictví David Rath zatím odmítl ustoupit požadavkům lékárníků, protože si od snížení marží slibuje příznivý dopad na peněženky pacientů: "Očekáváme snížení cen léků v lékárnách, nebo alespoň zachování jejich současné výše, tedy nikoli změnu v neprospěch pacientů."

Snížení marží ale nemusí být definitivním řešením vysokých výdajů na léky. Nová pracovní skupina, složená ze zástupců vlády i odborné veřejnosti, má do konce ledna příjít s komplexním návrhem, jak na distribuci léků ušetřit. "Tak, aby toto opatření, tedy plošné jednorázové snížení marže, bylo bráno jenom jako přechodné, a klidně, řekněme od února, března, mohlo být nalezeno nějaké definitivnější opatření," prohlásil Rath.

Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba ustavení odborné skupiny přivítal a potvrdil, že plánovaná stávka lékárníků je díky tomu alespoň na nějaký čas zažehnána.

"Na mimořádné představenstvo komory odcházím se svým osobním návrhem, abychom dali ještě poslední příležitost k vážným jednáním, které by měly vyústit k poslednímu lednu k předložení komplexně připraveného návrhu, jak řešit náklady na léčiva a samozřejmě s tím spojené postavení lékáren a jejich odměňování v tomto sytému, " oznámil novinářům Chudoba.

Představitele komory přišlo před vládu podpořit zhruba 30 lékárníků z celé republiky. Když Rath opouštěl budovu, obstoupili ho a začali s ním diskutovat. Ministr jim připomněl, že pokud se situace ve financování nevyřeší, dopadne to i na ně. "Neříkejte lidem nepravdy," vyzvali lékárníci Ratha a žádali ho, ať veřejnosti vysvětlí, že nemají 32 korun ze stokorunové ceny léku, ale dělí se o marži s distributory. Po odečtení DPH tak mají zhruba 19 korun.

Milan Kopp, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme