Lékárníci varují před nadužíváním antibiotik

Připomenout veřejnosti, kdy a jak správně užívat antibiotika, aby nemocnému skutečně pomohla, je cílem kampaně Světové zdravotní organizace 'Antibiotický týden v našich lékárnách'. Připojují se k ní stovky lékáren v celé republice, které vede především obava ze škod způsobených nadužíváním antibiotik.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky

Léky | Foto: Vladan Dokoupil

„Tuto kampaň jsme uskutečnili loni jako první rok. Tam se ukázalo z dotazníkového šetření, že polovina pacientů se domnívá, že antibiotika jsou účinná proti virům, což je samozřejmě nepravda, protože tyto léky jsou účinné pouze proti bakteriím,“ říká organizátorka kampaně Alena Petříková z České lékárnické komory.

Někteří lidé si totiž často myslí, že antibiotiky rychle vyléčí jakékoli nachlazení nebo virózu. Nadužívání ale místo toho způsobuje vzrůstající odolnost bakterií vůči léčivům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Organizátorka kampaně 'Antibiotický týden v našich lékárnách' Alena Petříková přibližuje cíle akce

„Rezistence vzniká, pokud se antibiotika používají tehdy, když jsou zbytečná. Je to například u respiračních onemocnění, kde většina těchto onemocnění je způsobena viry – a na viry antibiotika účinná nejsou. A pokud v počátku těchto onemocnění podáme antibiotika, tak je podáváme zbytečně a můžeme takhle přispívat i k nárůstu rezistence mikroorganismů,“ potvrzuje primářka mikrobiologického oddělení Fakultní nemocnice Brno Alena Ševčíková.

Kampaň chce proto také přesvědčit veřejnost, že má antibiotika užívat jen po dohodě s lékařem. I podle Aleny Ševčíkové totiž nadužívání antibiotik způsobilo už hodně škody.

„V posledních letech celosvětově stoupá procento rezistentních kmenů v populaci a stává se to velikou hrozbou pro další rozvoj medicíny. Tyto polyrezistentní kmeny se mohou vyskytovat v běžné populaci, ale velice často se vyskytují i v nemocnici,“ vysvětluje.

Dotazník o nežádoucích účincích

Antibiotika ovšem nejsou léky, které lze volně koupit. Zvýšit povědomí o jejich správném užívání se proto snaží lékárníci spolu s lékaři.

„V ordinaci praktického lékaře nebo pediatra je možné lékaře požádat o test, který se nazývá CRP. Tento test rychle určí, zda onemocnění, který dospělý člověk nebo dítě má, je bakteriálního původu, nebo virového. A na základě toho lze potom určit terapii, která je právě účinná pro toho daného pacienta,“ dodává Petříková.

Součástí kampaně je i průzkum mezi pacienty, kterým byla antibiotika předepsána. Výsledky budou porovnávány s loňskými závěry, říká Petříková, zároveň se ale letos zaměří na konkrétní zkušenosti s užíváním antibiotik, například jestli se pacienti setkali s nežádoucími účinky a jak si s nimi poradili.

„Či jakým způsobem si obstarávají antibiotika. Jestli jim například zbydou z předcházející léčby, jestli si je nasazují sami – což samozřejmě my se budeme snažit vysvětlit, že toto není správný přístup, že opravdu antibiotika mají být předepsána pouze lékařem,“ přibližuje.

Výsledky průzkumu budou předloženy Národnímu antibiotickému programu. Do kampaně, která potrvá až do pátku, se podle Petříkové zapojilo zhruba 700 lékáren – tedy asi každá čtvrtá.

Zuzana Kopuletá, Václav Pešička, Kristina Winklerová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme