Lékárníci varují před nákupem léků přes internet

Česká lékárnická komora vyzývá k maximální opatrnosti při nákupu léků přes internet. Pokud si objednáváte medikamenty, které jsou u nás k dostání jen na recept, pak se na internetu nabízejí vždy nelegálně. Tyto přípravky u nás nejsou registrovány a nelze tedy zaručit jejich bezpečnost a účinnost.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aspirin

Aspirin | Foto: Fotobanka stock.xchng

Může jít o padělky, říká prezident lékárnické komory Stanislav Havlíček. Lidé jejich užíváním hazardují se zdravím:

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Pavly Dluhoschové o rizicích spojených s nákupem léků přes internet

„První možností je, že je ten padělek tak nekvalitní, že obsahuje přímo jedovaté látky. Druhou možností je, že neobsahuje nic. Tedy lidé si ani neublíží, ale ani nepomohou. Může také obsahovat látky, jako originál, nicméně preparát neprošel náročným testováním a je pravděpodobně vyráběn v některých asijských zemích takzvaně v garáži.“

Nezákonně se na webech nabízejí nejčastěji přípravky na hubnutí, na podporu erekce nebo posílení růstu svalů, ale také medikamenty na zmírnění bolesti nebo antibiotika. Padělání léčiv je dnes výnosným a organizovaným obchodem. V zahraničí už jsou evidovány případy, kdy pacient po požití takového přípravku zemřel. Jejich výrobci sázejí na to, že laik kopii prakticky nerozezná.

„Velmi varuji před tím důvěřovat pouze nějakým symbolům na stránkách jednotlivých prodejců, protože i grafické symboly se dají velmi jednoduše padělat. Máme podobný případ i na evropské úrovni, kdy si jedna kanadská internetová společnost umístila na svoje stránky logo Svazu evropských lékárníků a po jeho rozkřiknutí se tam objevil jakýsi fiktivní certifikát, který měl svaz udělit. Takže než kontrolovat prostým klikem z té stránky, tak je lepší jít na tu národní autoritu, což je v České republice Státní ústav pro kontrolu léčiv a tam najít, jestli je ta daná internetová lékárna registrována a monitorována,“ říká Havlíček.

Lidé by také měli mít na paměti, že u nás jsou v zásilkovém prodeji legálně dostupné jen volně prodejné léky a doplňky stravy. Každý internetový prodejce musí mít navíc vlastní kamennou lékárnu.

Informační portál Státního ústavu pro kontrolu léčiv najdete na adrese nebezpecneleky.cz. Tam se také můžete obrátit, máte-li podezření, že jste se stali obětí podvodu.

Pavla Dluhoschová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme